Цената на пшеницата в света продължава да пада заради голямото производство

29.06.2014 | 10:00
по статията работи: Ростислава Иванова
Зърното у нас също поевтинява и вече се търгува за 250 лв. на тон
Цената на пшеницата в света продължава да пада заради голямото производство

Свръхпроизводство на пшеница и зърно в света ще има и тази година и предлагането за пореден път ще надвиши потреблението. Това ще доведе до поредно поевтиняване на житото в глобален план, което съответно ще се отрази и върху стойността на българското зърно. Очаква се стойността му да падне с още 10-15% в сравнение с миналата година и от 345 лв. за тон стартова борсова цена през 2013 г. сега да е около 300 лв. за тон.

Това съобщиха от Софийската стокова борса (ССБ), като се позоваха на прогнозните данни от месечния доклад на министерството на земеделието на САЩ за производство, потребление, запаси и прогнозни цени за всички страни в света, включително и България.

Предлагането отново ще надвиши потреблението

По последни данни световното производство на зърно през 2014 г. се очаква да бъде 701,6 млн. тона, което е съвсем малко под рекордния резултат от миналия сезон, каза Антонина Белопитова, директор „Търговия и информация“ в ССБ. Световното потреблението ще бъде около 698 млн. тона, което ще доведедо увеличаване на преходните запаси от пшеница с над 13 млн. тона. Така допълнителните количества ще набъбнат на 188,6 млн. тона.

Новата реколта в Европейския съюз тази година ще е с 3 млн. тона по-голяма от миналогодишната и ще достигне 146,3 млн. тона. Според анализаторите за първи път ЕС ще излезе на първо място по износ и търговия с пшеница в света, измествайки традиционния лидер САЩ. Очаква се експортът от ЕС да достигне 28 млн. тона жито, а от САЩ - 25 млн. тона.

Тези фактори ще се отразят негативно върху цената на пшеницата. Поради това изобщо не може да се очаква поскъпване, а напротив – продължаваща тенденция към поевтиняване на тази стока, категорични са борсовите експерти.

По данни на американското земеделско министерство българската реколта от жито ще е 4,9 млн. тона, което почти се покрива с най-актуалната иформация от вчера на нашето министерство на земеделието и храните за очакван добив от 4,7 млн. тона. Това е много добра реколта и далече от годините, когато страната произвеждаше само между 3,4-3,7 млн. тона, коментира председателят на ССБ Васил Симов. Което означава, че и у нас за поредна година предлагането ще превиши потреблението на страната, което е не повече от около 1 млн. тона хлебно жито и още около 800 000 тона фуражно.

Българските цени на зърното зависят от световните

Като малък производител на зърно в света търговията на зърно в България е изцяло зависима от световните тенденции. Това означава, че очакваното поевтиняване на пшеницата в глобален план средно с 10% спрямо предишната година ще повлече надолу и цените на българското жито. Възоснова на постъпилите до момента оферти „на зелено“ от нашите производители и търговци от ССБ предвиждат стартовите цени на пшеницата тази година да тръгнат от 300 лв. за тон, което е с 345 лв. за тон под миналогодишните нива. От МЗХ пък очакват цената на зърното от полето да стартира по 240-250 лв. за тон.

Зърното в България обаче ще поевтинее с около 10-15% заради свръхпроизводството в Европа и в Черноморския басейн. Въпреки войната в Украйна и тежката политическа обстановка там, страната и тази година е произвела 20 млн. тона пшеница - само с 2 млн. тона по-малко от предната година. Русия пък очаква 53 млн. тона, което е малко над произведената през 2013 г. Казахстан също е произвел повече от миналата година.

В момента в САЩ пшеницата се търгува на 242 долара за тон ФОБ цена, във Франция – 251 долара за тон, а в Германия – 261 долара за тон. На годишна база поевтиняването в САЩ е с 11%, във Франция – с 4%, а в Германия – с 8% под миналогодишните нива.Русия, Украйна и Казахстан са основен конкурент на България като износители на пшеница. Трите страни и тази година ще запазят позициите си на едни от най-големите износители на зърно в света. Украйна има известни проблеми с прибирането на реколтата си заради военните действия, но тази година е получила международна квота за безмитен внос на зърно. Казахстан пък е произвел около 14,5 млн. тона, което е с 0,6 млн. тона повече от 2013 г. и също ще осъществи агресивен износ. Освен това казахстанската пшеница е много конкурентна като качество на зърното в Русия и Украйна, а да не говорим за българското жито, коментира Белопитова.

Житото поевтинява в цял свят

Тя уточни, че цената на украинската пшеница в момента е 253 долара за тон, на унгарската - 203 долара за тон, а на българската - 300 лв. за тон без ДДС за хлебна Б група на ССБ. На годишна база намалението на цените в Черноморския регион е с над 10% за България и по 6% за Украйна и Унгария. Руската пшеница пък е поевтиняла с 4% за година и се търгува в момента за 255 долара за тон FOB цена.

В момента брашно Тип 500 от най-добро качество се изкупува на ССБ на средна цена за страната в пакети по около 0,71 лв. за кг без ДДС при цена от 0,80 лв. за кг миналата година. Понижението на стойността е с 13%.

Същото е положението и при царевицата

Балансът при царевицата, както и при пшеницата, е по-благоприятен за купувачите. По данни на аграрното министерство на САЩ ЕС ще добие 65,3 млн. тона царевица – около 0,7% повече, Украйна, която е втори износител в света на царевица след САЩ, ще произведе 27 млн. тона. А световното производство на царевица тази година се очаква да е 981 млн. Тона или с 2 млн. тона повече от миналата година. Потреблението и при тази куртура надвишава предлагането, а световните запаси също се увеличават, достигайки до 183 млн. тона.

Това съответно води до поевтиняване и на тази зърнена култура. В момента във Франция върви 238 долара за тон, в САЩ - 215 долара за тон, а в Унгария – 214 долара за тон, като съответно понижението на цените на годишна база е 19%, 23% и 13%. У нас средната цена на царевицата в момента е около 310 лв. за тон без ДДС срещу 360 лв. за миналата година по това време. Намалението в цената е с около 14%. Същата тенденция има и при всички останали зърнени култури.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...