Цената на хляба се използвала за предизборни битки

03.02.2011 | 16:53
по статията работи:
Шефът на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата увери категорично, че няма зърнена криза
Цената на хляба се използвала за предизборни битки

Политическите партии да спрат да използват хляба за предизборните си битки. За това призова в ефира на Дарик радио председателят на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България Марияна Кукушева.

В разговор за цените на храните в предаването "Кой говори" председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Едуард Стойчев и Мариана Кукушева коментираха доколко е възможна намеса на държавата в регулацията на цените на основните храни, предаде Dariknews.bg.

Марияна Кукушева: Растат цените на суровините, на енергийните разходи и това е растеж, който българският производител няма как да контролира. И в никакъв случай специално в хлебопроизводството и сладкарството този растеж на цените не е спекулативен. В момента цената на основната суровина - брашното, достига 60% от ценообразуването на хляба.

Едуард Стойчев: Няма зърнена криза, казвам го категорично. България е сериозен производител на зърно, що се касае до количеството, което произвежда и количеството, което консумира. Ние произвеждаме толкова зърно, че само 25% от него консумираме вътре в страната. Резервът е пълен, имаме свободни около 500 000 тона, дори да изнесем още 900 000 тона. Зърненият баланс е абсолютно вързан. Зърното се намира в пет производителя, в техните бункери, говоря за огромна част от зърното. Тук може да се питаме две неща - първо дали има спекула? Аз веднага казвам, че спекула има, но българският народ трябва да разбере, че думата не е незаконна, не е грешна. Спекула се върши по всички стокови и фондови борси; после бихме могли да се съмняваме дали нямаме картел, което вече е нещо незаконно и там трябва да се намесват други институции.

Свалям шапка на хлебопроизводителите, защото те излизат вече на всички дебати с лицето си, а един друг бранш, който в момента плаща глоби - производителите на олио, обещава, че няма да има никакво повишение на цените и че няма да има на консултативните съвети и след това тихомълком олиото расте. Сега олиото на едро в България започна да става по-скъпо, отколкото олиото в Германия на дребно. Ако брашното у нас в момента струва 1 лев, 2 лева би трябвало да струва килограм хляб по сегашната договорка. Хлябът не струва 2 лева на килограм и аз съм сигурен, че те ще удържат друга цена.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...