Доклад на "Репортери без граница" разкрива начините, по които правителствата заплашват свободата на пресата, съобщи BBC. В него има част, отделена на Интернет и нарастващия брой държави, които го цензурират. Цензурата се прилага на всеки от континентите.
С развитието на блоговете много страни започнаха да налагат цензура, както и да осъждат и вкарват в затвора хора заради изказано мнение в блогове.
Най-критикуваната държава е Китай. Тя е успяла да създаде "изчистена" версия на Интернет за своите 130 млн. жители, които редовно са в мрежата. 62 души от Китай са влезли в затвора заради това, което са казали онлайн. Потребители на Интернет са вкарвани в затвора и в Египет, Иран, Либия, Малдивските острови, Сирия, Тунис и Виетнам.
Държавите, които следват Китай в класацията за най-голямо потъпкване на свободата на словото, правят непрекъснато стъпки към "филтриране" на Интернет. Зимбабве постоянно купува технологии директно от Китай в усилията си да засили цензурата.
Някои държави като Туркменистан са забранили интернет връзката в домовете и не разрешават на хората да използват интернет кафенета. Бирма е забранила електронните пощи като Hotmail и Yahoo mail и на всеки пет минути се прави "снимка" на екраните на компютрите, за да се види какво разглеждат хората в интернет кафенетата.
В доклада на "Репортери без граница" се критикуват западните държави заради това, че продават технологии на ограничителните режими и по този начин ги подпомагат да следят какво правят хората в Интернет.