„Аз съм правил грешки … големи грешки“, каза гръцкият премиер Алексис Ципрас, относно избора на Янис Варуфакис като финансов министър, след разкритията на частни разговори с ключови членове на кабинета юли 2015 на последния.
В ексклузивно интервю за The Guardian, Ципрас призна, че му липсвал опит в началото на е оптимист за бъдещето на гръцката икономика, като каза, че „Най-лошото е зад нас.“ „Сега можем да кажем със сигурност, че икономиката е във възход … Бавно, бавно, това, което никой не вярваше, може да се случи, ще се случи. Ние ще извлече страната от кризата … и в края на краищата, които ще бъдат съдени", каза Ципрас пред британския в. "Гардиън".
В наскоро публикуваната си книгата „Възрастните хора в стаята“, бившият финансов министър казва, че Ципрас показал незрялост, липса на познания по икономика и липса на лидерски умения в решаващия период през първите шест месеца на 2015, когато Гърция преговаря с кредиторите за спасителната си програма.
„Когато дойдох в този офис, нямах опит, или чувство, колко големи ще бъдат затрудненията на ден за ден“, признава Ципрас. „Мисля, че сега, имам много по-различна картина от тази, имах в началото.“ Що се отнася до критиките на Варуфакис, Ципрас заяви, че:“ Аз съм правил грешки … големи грешки „, добавяйки, че най-голямата му грешка може да е“ изборът на хора на ключови постове.
Запитан дали това е директна препратка към Варуфакис, министър-председателят каза, че той е правилният избор за първоначална стратегия на „сблъскване на политиките“, но отхвърля плана Варуфакис Гърция приеме нова валута. „Янис се опитва да пише история по различен начин“, каза Ципрас.
„Може би ще дойде ден, когато ще се кажат някои истини … но има неща, за които дори не си заслужава да се говори, като неговият план Б. Това беше просто слабо и неефективно. “ Все пак, въпреки преговорите на сблъскване политики, министър-председателят заяви, че напускането на еврозоната и в по-широк смисъл – ЕС никога не е било тема. „Гърция е неделима част от Европа. Без нея, на какво ще заприличаме и обратно? Тя ще изгуби важна част от нейната история и нейното наследство бе Гърция“.
„Първият ни приоритет е да си върнем [икономическия] суверенитет“, обясни още Ципрас. Той каза, че Гърция – с прекрасното си местоположение, на кръстопътя на три континента – има голям потенциал да се превърне в международен игра в енергетиката, транспорта и телекомуникациите. Той също така каза, че един от приоритетите е да се спре изтичането на мозъци и да се възползват от най-ярките млади гърци за модернизиране на икономиката. Въпреки оптимизма си за възстановяване на икономиката, заключителни думи Ципрас бяха:“ Никой не може някога да бъдат сигурен, че кризата няма да се върне".