* Информацията е актуализирана към 14:10 часа
ЧЕЗ отказва да инвестира в ТЕЦ "Варна". "Най-вероятно ще замразим изграждането на новия 880-мегаватов газов блок заради несигурност около дългосрочното гарантиране на газовите доставки и силната регулация на цените на тока в България", заявяват чехите, цитирани от "Ройтерс". Компанията щяла да продължи да следи отблизо развитието на енергийния сектор в страната през 2010 г. и можела да преразгледа решението си. От ЧЕЗ обаче не изключват продажбата на ТЕЦ "Варна", пише в. "Стандарт".
Дружеството опроверга слуховете за плановете си да се изнесе напълно от България, но евентуалната продажба на ТЕЦ-а говори обратното. То обяви, че е получило разрешение от ЕК да удължи до 2015 г. живота на първите три блока в централата, които трябваше да бъдат спрени до 2013 г.
Междувременно от компанията съобщиха, че от 26 март ТЕЦ „Варна" започва плановата си годишна ремонтна програма. Пръв за ремонт и профилактика ще бъде спрян блок 6 на електроцентралата. Ремонтът му ще продължи в рамките на 19 дни, до 14 април 2010 г.
На 09 юни за срок от един месец ще бъде спрян блок 5. Акцентът в ремонтната кампания на дружеството през 2010 г., ще бъде основен ремонт на блок 4, който ще стартира през месец юли.
Регулярни ремонти и профилактика ще бъдат направени и на останалите блокове и съоръжения. Очаква се плановата годишна ремонтна програма на ТЕЦ „Варна" да приключи на 21 септември.
„Графикът за осъществяването на плановите ремонти по блоковете е съгласуван с ЕСО и е изцяло съобразен с ремонтната кампания на АЕЦ Козлодуй. По този начин в случаите, когато някой от 1000-мегаватовите блокове на атомната електроцентрала e в планов престой за ремонт или профилактика, ТЕЦ „Варна" ще има готовността да включи своите блокове, за да осигури енергийния баланс", заяви Минчо Минчев, изпълнителен директор на ТЕЦ „Варна".
Електроцентралата осигурява повече от 60% от резерва за българската енергийна система. От началото на годината ТЕЦ „Варна" е произвела 213 608 932 кВтч от активиран студен резерв.