"Ние скоро очакваме наказание от Европейската комисия в размер до 120 милиона евро годишно, ако домакинствата продължават да се отопляват на дърва", заяви пред "България он Ер"председателят на Асоциацията на производителите на енергия от биомаса Андрей Бъчваров.
По думите му секторът решава много проблеми в екологичен аспект, като съдържанието на фини твърди прахови частици във въздуха, утилизацията на твърд битов органичен отпадък и водоканална утайка.
Бъчваров заяви, че неяснотите в българското законодателство и редица нерешени проблеми застрашават изпълнението на заложените квоти за ВЕИ мощности. България трябва да построи 80 нови мощности за преработване на водоканални отпадъци и да рехабилитира 20 съществуващи, но има значително забавяне в тези проекти.
Припомняме, че в началото на миналата година председателят на Асоциацията на производителите на енергия от биомаса мрежата в България поначало не е проектирана да поддържа централи, свързани с възобновяеми енергийни източници. По думите му тогава енергията, произведена от ВЕИ, е непостоянна, създава смущения в електропреносната мрежа и преференциалните цени се заплащат от крайния потребител.
Бъчваров заяви още днес, че не е съгласен и с изнесените от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) и Електроенергиен системен оператор (ЕСО) данни за съществуващи 41 мегавата мощности за производство на електроенергия от биомаса. По данни на асоциацията въведените в експлоатация централи са с обща мощност 7.5 мегавата.
"Икономическите анализи сочат, че България не може да има повече от 100 мегавата мощности за енергия от биомаса", допълни Бъчваров, пише агенция "Фокус".