Част от ветеринарите излизат на протест 1

11.06.2012 | 08:52
по статията работи: Петър Чернев
Недоволството им е насочено срещу промените в Закона за ветеринарномедицинската дейност
Част от ветеринарите излизат на протест
Снимка: Булфото

Лекарите от Българския ветеринарен съюз излизат на протест срещу промените в Закона за ветеринарномедицинската дейност. Медиците се обявяват срещу ограничаването на правата им, което според тях ще доведе до разпространението на болести.

Аргументите за протеста представи председателят на ветеринарния съюз Йордан Бойчев: "Основното е че се обезсмисля съществуването на съсловна организация на ветеринарните лекари в България, понеже факт е че се премахва задължителното членство. Другото е, че се премахва кодексът за добра ветеринарна практика и се заменя с наредба, издавана министъра на земеделието. Третият основен момент е, че се премахва забраната на държавните служители да извършват дейността, която контролират, което също е нелогично".

Промените национализират ветеринарната професия "в много уродлива форма", каза доктор Вяра Гришина в предаването "Преди всички" на БНР. Тя допълни: "Кой е този лекар , който ще може да се конкурира с държавата! Лекарят трябва да има практика, трябва да има минимум условия, държавният лекар няма да има практика и условия, но пък ще получава и държавна заплата и заплащане от фермерите".

В готвените промени е заложена и промяна: В случай на умряло животно разходите по транспортирането и унищожаването му в екарисаж да се поемат от съответния собственик-фермер, а ако е безстопанствено - от общината, информира Дарик радио. Попитан дали тази промяна е притеснителна, председателят на Българския ветеринарен съюз отговори: "Това ни притеснява повече като граждани, а не като ветеринарни лекари. Това е основен проблем на общините и на собственици на животни".

Държавата не може да изостави изпълнението на имунопрофилактичната дейност, защото е много важна. Става дума за изключителни случаи, при които частните ветеринари отказват да посетят отдалечени райони за имунопрофилактика, подчерта директорът на Агенцията по безопасност на храните д-р Йордан Войнов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Цезар Велики 13.06.2012 | 02:02
След като е толкова важна имунопрофилактичната дейност,чиято отговорност е на Държавата,ЗАЩО тогава искат да натоварят собствениците на животни да плащат за това????Очеизвадно е ,че всички те работят на загуба...и го осъзнават съвсем ясно,но нямат друг избор,защото това е техният поминък.Държавата би трябвало да е загрижена за оцелаването на хилядите такива...,а не за приемането на Закон-създаден за защита на лобистки интереси.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...