*Информацията е актуализирана към 17.15 ч.
Австрия предложи днес да приема спешни пациенти от Словакия. Идеята стана факт след след масовото напускане на словашки лекари заради ниските доходи и лошите условия на труд, предаде Франс прес.
"Болници, намиращи се близо до границата със Словакия, както и болници във Виена, са готови да приемат словашки пациенти", заяви говорител на австрийското министерство на здравеопазването. Засега не се е наложило да бъде оказана такава помощ. Чехия заяви, че ще изпрати 30 лекари в Словакия, а болници в Южна Полша също обявиха, че са готови да приемат словашки пациенти.
Над 1000 словашки лекари подадоха онзи ден оставка заради ниските заплати и неблагоприятните условия на труд. Вчера местните болници бяха принудени да отменят операции и да затворят цели отделения, съобщиха словашки медии.
Словакия ще приеме предложените й от съседна Чехия военни лекари, въпреки постигнатите тази нощ договорености между правителството и синдикатите за увеличение на заплатите на медиците. Това стана ясно след днешното извънредно заседание на словашкия кабинет, на което е било одобрено споразумението с Чешката република. Детайлите са уточнени и по време на днешните разговори в Братислава с чешкия министър на здравеопазването Леош Хегер, информира БНР.
Очаква се още днес в Словакия да пристигнат лекари от Прага и Храдец Кралове. Те ще останат в съседната страна няколко дни, което според някои депутати не изисква одобрението на парламента. Чешките военни ще работят в болниците в Братислава, Нитра и Жилина - на места, където има най-голям недостиг от медицински кадри.
На извънредно заседание в петък чешкото правителство обяви, че има готовност да изпрати около 30 военни лекари. Сред специалистите бяха посочени 11 хирурзи, 10 анестезиолози, травматолози, интернисти, рентгенолози, психиатри и уролог. "Организационните разходи се очаква да бъдат поети от словашката страна", уточни чешкият министър на отбраната Александър Вондра.
Между словашкото правителство и синдикатите явно все още има недоверие, въпреки споразумението. Сдружението на лекарските синдикати призоваха медиците да не бързат с подписването на новите договори.
Словашкото правителство беше принудено през седмицата да обяви бедствено положение в четири от болниците в страната, след като повечето от лекарите не се явиха на работа. 16 здравни заведения през последните дни работеха с критичен брой медицински персонал.