Членството в Европейския съюз (ЕС) е донесло на България общо 14,7 млрд. лв. досега. Това е разликата между изплатените от страната ни вноски в бюджета на съюза и получените пари за периода 2007-2014 г., става ясно от отговор на финансовият министър Владислав Горанов на запитване от страна на депутат от ГЕРБ.
Изчисленията показват, че за 8-те години членство България е внесла в бюджета на съюза 6,2 млрд. лв., а от друга страна е получила 20,9 млрд. лв. Парите, „спечелени“ от страната ни, са по предприсъединителните фондове ФАР, ИСПА, САПАРД, както и по европейските кохезионни и структурни фондове, по програмата за подпомагане изпълнението на Шенгенското споразумение, по земеделския фонд за развитие на селските райони и рибарство, по преките плащания на земеделски производители и по Международния фонд "Козлодуй" за компенсиране на България за изключването на четирите блока атомната централа.
Не е ясно обаче дали получените от Брюксел средства не са били възстановени после от страна на България под формата на финансови корекции по европейските програми, допълва БГНЕС.
"Балансът, представен като сравнение на входящи и изходящи парични потоци, изразява единствено прякото финансово отражение. Безспорен обаче е фактът, че ползите от членството в Европейския съюз не се ограничават само до подобно счетоводно отразяване и баланс, а включват и допълнителни положителни ефекти, каквито са икономическата интеграция, ползите, свързани с Общия вътрешен пазар (включително свободното движение на хора, стоки, услуги и капитали), политическата стабилност и сигурността", обяснява Владислав Горанов.