Чужденците за България: Традиция, романтика и мутри

23.10.2008 | 16:19
по статията работи: Апостол Апостолов
1229 чуждестранни граждани са дали своя вот в класация на сп. Vagabond за избор на български символ
Чужденците за България: Традиция, романтика и мутри
Автор: Апостол Апостолов; apostol@econ.bg

Традиция, романтика и образът на мутрите са здраво преплетени в представите на чужденците за България. Успокояващото е, че все пак по-голямата част от хората отвъд границите на страната ни не считат, че корупцията и престъпността са олицетворение на българския национален идентитет.

След като в резултат на мащабната национална кампания "Българския символи" през лятото българите избраха своя символ – Мадарския конник, сега възможност да посочат българския отличителен символ имаха и чужденците. В продължение на 3 месеца чужденци, живеещи както у нас, така и отвъд границите на страната ни, гласуваха в класацията на сайта на англоезичното списание, издавано у нас – Vagabond. В кампанията Simbols of Bulgariq@ Vagabond, започнала на 21 юли, са участвали 1229 души.



На снимката (отляво надясно): Антони Георгиев - главен редактор на списание Vagabond, Bulgaria's English Monthly и доц. Георги Лозанов - медиен експерт

Първите три места в класацията на отличителните български символи заемат: мартеницата с 25,1%, мъгливата утрин в Родопите (24,8%) и мутрите (11,9%).

Официално класацията беше представена днес на организирана от списание Vagabond пресконференция, в която участваха Антони Георгиев - главен редактор на списанието; доц. Георги Лозанов - медиен експерт; Eлизабет Хорнунг - ръководител на отдел "Култура и връзки с медиите" на посолството на Федерална република Германия; Джефри Кийтинг - посланик на Република Ирландия в България.

В класацията още попадат: секси момичетата (9,1%), ракията и цигареният дим (7,6%), изразът "Ей сега"(6,8%), космополитната централна София с църква джамия и синагога (4,7%), свръхзастрояването в страната (4,2%); съжителството на скъпи коли и магарешки каручки (3,9%). Последното място в класацията заемат уличните кучета - 1,7%.

Статистиката показва, че най-активни са били хората от Македония, следвани от тези в Сърбия и Румъния. Гласове са регистрирани и от САЩ, Канада, Казахстан, Армения, Нигерия, Южна Африка, Южна Корея, Китай и Япония. Кампанията е предизвикала интерес сред чуждестранните медии и е била отразена от австрийския всекидневник Die Presse.

Антони Георгиев разясни на срещата, че предложението да бъде включен в класацията символът, който зае първо място в нея - мартеницата - е дадено от ирландец. Утринта в Родопите пък е била трайно запечатана в съзнанието на бившия американски посланик у нас Джон Байърли и той е предложил пейзажа за символ. Темата с мутрите е включена от германец, който живее във Варна.

В своя коментар доц. Георги Лозанов изтъкна, че с тази класация чужденците получават възможност за първи път публично да кажат своите виждания за страната ни. Лозанов тълкува мартеницата като знак за национална принадлежност, с помощта на който чужденците стават за определен период част от нашата общност.

След срещата главният редактор на списание Vagabond Антони Георгиев сподели специално пред Econ.bg, че резултатът не го е изненадал. Той разкри, че по време на гласуването е имало период, в който образът на мутрите е заемал челното място в класацията. Журналистът сподели и защо Мадарският конник според него не би трябвало да е национален символ на България. Отговорa може да чуете в аудио материала след статията.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....