Две седмици преди началото на конференцията за борбата с климатичните промени на ООН, която се очертава като провал, шведският премиер Фредрик Райнфелд побърза да се застрахова и да хвърли вината върху САЩ.
Пред шведският ежедневник Svenska Dagbladet Райнфлед защити работата си по отношение на сключването на международно споразумение за борба с глобалното затопляне и изрази разочарование от поведението на американската администрация. Шведският премиер призна, че „има затруднения с глобалния пакт” и продължи с успехите по отношение на желанието на всички страни да допринесат към него, без да споменава САЩ и Канада.
След като изрази задоволство от предложенията на Австралия, Япония, Южна Корея, Русия, Китай, Индонезия и Бразилия, Райнфелд загатна, че предложеното от САЩ „не е достатъчно”. „Протакането на Конгреса около новите законодателни норми за околната среда и климата в САЩ ограничават възможността за ясна политическа позиция. Знаем, че ако сегашните законопроекти бъдат одобрени, ще имаме значително намаляване на емисиите до 2050 година. Това, обаче, не е достатъчни – процесът е твърде бавен и няма да постигнем целта да не допуснем увеличение на средната температура на Земята с над 2 градуса”, коментира премиерът на Швеция.