Агенцията за национална сигурност на САЩ (NSA) е инсталирала шпионски софтуер и хардуер в 100 хиляди машини по целия свят, а не 50 хиляди, както се твърдеше досега, информира „Машабъл“.
Това позволява на агенцията да извършва наблюдения, дори и когато машините са офлайн, т.е без връзка към интернет. Това става ясно от изнесени от бившия сътрудник на тайните служби Едуард Сноудън документи.
„Бръмбарите“ представляват малки радио приемопредаватели, които се поставят тайно в компютрите от специален агент, след което изпращат информация на разстояние от максимум 8 мили до мобилна станция на NSA с размерите на по-голям куфар.
И тъй като технологията работи с радио вълни, спецслужбата има достъп до хакнатите машини, дори и когато те са напълно офлайн. Традиционно се смяташе, че най-ефикасният начин да защитиш компютър с чувствителна информация, е просто да прекъснеш връзката с интернет. Благодарение на тези малки бръмбари обаче, този метод вече не е напълно сигурен.
Технологията е част от програма с кодово име Quantum. Агенцията я е използвала, за да шпионира китайски хакери, руски военни мрежи, мексикански наркокартели и компютри в Саудитска Арабия, Пакистан и Индия, както и търговски институции в рамките на Европейския съюз, сочат данните на „Ню Йорк Таймс“.
Може би най-голямото разкритие е, че технологията е била използвана в кибератаката на Stuxnet срешу ядрените съоръжения на Иран. Това е първият път, в който конкретна програма на NSA бива свързана с атаката, която изкара извън контрол ядрените центрофуги на страната.
И досега детайли за Quantum са били разпространявани в публичното пространство. През ноември от изтекъл PowerPoint слайд на NSA стана ясно, че тайната служба е хакнала 50 хиляди компютри по целия свят. Анонимни източници са заявили обаче пред „Таймс“, че бройката всъщност е 100 хиляди.
През декември подобни данни изнесе и германският всекидневник „Дер Шпигел“.