Агенцията за следприватизационен контрол /АСК/ може да поиска увеличаване на иска срещу Гад Зееви по делото, което държавата води срещу него в Парижкия арбитражен съд. Увеличението се налага заради
преразглеждане на определени клаузи от договора между АП и Зееви холдингс от юни 1999 г. Източниците на в. ПАРИ не уточниха с колко ще се увеличи искът.
Първоначалният иск на АСК е за изплащане на неустойки в размер на 8 млн. USD. Делото е заведено срещу израелския консорциум Зееви холдингс и частната авиокомпания Кнафаим-Аркия холдингс в края на декември 2003 г. Искът е предявен, защото Гад Зееви не е представил инвестиционна програма, не е открил годишен банков акредитив от 2.4 млн. USD и е прехвърлил акции на Балкан без разрешение от АП. Адвокатите на Зееви вече са получили документите по заведеното от нашата страна дело, заяви за в. ПАРИ адвокатът на АСК Георги Събев от адвокатска кантора "Събев и съдружници". Предстои арбитражът да определи таксите, които ще платят двете страни, за да се даде ход на делото. Не се знае какъв размер на таксата ще ни определи Арбитражният съд, но вероятно ще е стотици хиляди лева, каза Събев. Според Руси Статков, председател на надзорния съвет на АСК, за съдебни такси ще са необходими над 1 млн. лв. Досега държавата е отпуснала 200 хил. лв., каза той.
Според запознати Гад Зееви, който пръв заведе дело срещу държавата в лицето на АП в Парижкия арбитражен съд за 230 млн. USD, може да получи поне 70 млн. USD. Според Петко Пехливанов, консултант на Асоциацията на българските авиокомпании, това е най-голямата възможна сума, която Зееви холдингс може да получи, ако адвокатите на холдинга докажат, че АП е нарушила някои клаузи в приватизационния договор от юни 1999 г. В нея се включват претенциите на Гад Зееви за нанесените от АП щети на холдинга, а именно продажбата на акциите СИТА два месеца преди приватизацията на Балкан, оценени на 10 млн. USD, ограничението за продажба на половината от закупените акции на компанията, от което щетите са 13 млн. USD. Зееви може да атакува и това, че непогасените задължения на Балкан към момента на сделката са били 45 млн. USD вместо записаните в договора 30 хил. USD. Реално оспорими според юристи са и скритите дългове на Балкан към Главната въздухоплавателна администрация в размер на 5 млн. USD, към РВД - 3 млн. USD, за поддръжка на самолети - 4.5 млн. USD, за обучение на пилоти - 3.387 млн. USD, задължения към персонала - 6 млн. USD, несъбираеми вземания - 3. 662 млн. USD, замразени сметки на компанията в чужди банки - 1 млн. USD.
Действията на кабинета на Иван Костов и незаинтересуваността на сегашното правителство за решаване на казуса Балкан дават право на Зееви да претендира за 70 млн. USD, твърди Пехливанов. Цялата сума за нанесените щети от страна на АП, която Зееви сочи в иска пред Парижкия арбитражен съд, е 436 млн. USD. Самият иск, заведен на 1 февруари 2001 г., е за 230 млн. USD. За сумата от 160 млн. USD, която е разликата от 70 до 230 млн. USD, според юристи Зееви няма основания за претенции.
Според източници на в. ПАРИ срещу комисиони висши чиновници преговаряли с Гад Зееви държавата да се яви като ответник по делото в Париж и да му изплати 70 млн. USD. За целта кабинетът трябва да избере представител на държавата по това дело. Министерският съвет втора седмица отлага избора.