България ще подаде молба за присъединяване към еврозоната в края на януари, заяви премиерът Бойко Борисов в интервю за "Уолстрийт джърнъл", съобщава Vesti.bg.
Въпреки това нарастват страховете, че задълбочаващата се дългова криза във валутния съюз може да има негативно влияние върху молбата на България за присъединяване, допълни българският премиер.
България няма да има нужда нито от заем от Международния валутен фонд, нито от капитали от международните дългови пазари, за да запълни бюджета си, подчерта Борисов.
Документи, до които агенцията "Дау Джоунс Нюзуайърс" е имала достъп, показват, че Министерство на финансите (МФ) ще подобри прогнозата си за растежа на българската икономика през 2010 г. Новите очаквания са за растеж от 0,2% на брутния вътрешен продукт (БВП), докато предишната прогноза беше за свиване от 2%.
Готови сме да поемем по пътя си към еврозоната в края на месеца, това е приоритет номер едно във външната ни политика, заяви Борисов.
Евентуалният успех на кандидатурата ще дойде след анализ на стабилността на валутата, публичния дълг, лихвите и инфлацията в страната, както и след одобрение от всички правителства в еврозоната и ще доведе до влизането ни в чакалнята за еврото - ERM2. Това би увеличило доверието в страната и чуждите инвестиции. Ако всичко премине по план, България ще се присъедини към еврозоната през 2013 г., преди Румъния и Унгария.
Според специалисти, цитирани от "Уолстрийт джърнъл", България се е превърнала в модел за подражание за други европейски икономики, които се подготвят да намалят разходите си.
Въпреки че новото правителство спечели одобрението на цяла Европа със съкращаването на държавните разходи, това самo по себе си не гарантира влизането ни в паричния съюз.
Страховете на българските управляващи са свързани с това, че дълговата криза ще вдигне летвата за новите членки на еврозоната, тъй като в момента целта на монетарната политика на Европейската централна банка е по-скоро да консолидира границите на валутния съюз, а не да го разширява.
Премиерът Борисов планира да увеличи правомощията на финансовия министър Симеон Дянков, като добави към отговорностите му и по-сериозен контрол върху производствения сектор, пише изданието, цитирано от Vesti.bg.