Съвсем скоро можем да станем свидетели на първия фалит на мол у нас, информира в. „Стандарт“.
След бума в строителството на големи търговски центрове в България, молът „Варна Тауърс“ е на ръба на фалита. Фирма „Боел“, която отговаря за поддръжката на електромрежатата в сградата, е подала иск за обявяването на мола в несъстоятелност, съобщава вестникът, цитирайки „Медиапул“. Искът е заведен пред Окръжния съд в Търговище в понеделник, 13 август 2012 г.
Междувременно конфликтите между варненския търговски център и фирма „Енерго про“, мажоритарен собственик на електроразпределителното дружество Е.ОН от месец юни насам, продължават с пълна сила. Вече втора седмица търговският център остава без ток в пиковите часове с най-много посетители – между 17:00 и 20:00 часа, а причината е, че собственици и енергоносители все още не могат да изяснят кой на кого и каква сума дължи.
Е.ОН претендира за 120 хил. лв. вземания, а от „Варна Тауърс“ твърдят, че дружеството им дължи приблизително 480 хил. лв. от сервизни такси. Странното в случая е, че Е.ОН е най-големият наемател на офис площи в търговския център – договорът е за десет години, от които първите две са гратисен период. Въпреки това, от 1 август тази година досега дружеството системно спира тока в сградата.
Безплатното ползване на площите изтича през месец ноември 2012 г. Според собствениците Мартин Згурев и Антонио Бухтияров става дума за злоупотреба с монополно положение – това е коментирал Згурев.
„Предполагам, че всеки средно интелигентен човек може да си отговори защо в края на гратисния период се правят инициирани нарушения на наемодателя. Предполагам, че ще бъде използвано за разваляне на договора в края на гратисния период”, е казал съсобственикът, цитиран от bTV.
Заради спрения ток част от наемателите са пожелали да напуснат. Общо задълженията на "Варна Тауърс" възлизат на над 76,7 млн. лв., а оценката му е за 78 млн. лв., показва финансовият му отчет за 2011 г. Според инвеститорите няма да се стигне до фалит, защото активите на мола, макар и с малко, са повече от дълговете му към банки и строители.
Така или иначе, случаят с мегацентъра в третия по големина град в България алармира, че след бума на молове в страната далеч не всички проекти ще оцелеят. Това се отнася най-вече за по-малките населени места в България.
„Инвеститори, които нямат достатъчно опит, може би са си направили грешно сметката. Особено в момент на жестока конкуренция за малкото потребители в по-малките градове в страната”, коментира Димитър Киферов, който е консултирал някои от мащабните проекти за търговски центрове у нас.
Напук на тенденциите, в София, след две години затишие, се строят общо четири търговски центъра. Първият от тях ще отвори врати още тази есен, а останалите – в рамките на следващата година. Това показва, че инвеститорите все още намират този бизнес за печеливш. Дали вложенията им ще се оправдаят, ще се разбере тепърва.