Япония публикува данни за рекорден търговски дефицит за първото полугодие на 2012 година, съобщава „Би Би Си“. Ниският износ на продукция и увеличеното търсене на гориво са допринесли за повишаването на вноса в страната, което формира дефицита.
Макар износът за периода януари-юни 2012 г. да се е увеличил с 1,5% спрямо същия период на 2011 г., вносът на продукция го е надхвърлил неколкократно, стигайки ниво със 7,4% по-високо отпреди. Търсенето на гориво пък е обосновано от затварянето на по-голямата част от ядрените реактори в страната. Тези фактори резултират в търговски дефицит, възлизащ на цели 2,9 трилиона йени или 37 милиарда долара.
„Японският търговски баланс продължава да следва тенденция на слаб износ и зависимост от вносните цени, особено тези на суровия петрол“, посочва Джунко Нишиока, главен икономист към RBS Securities.
Япония е третата най-силна икономика в света и разчита особено много на износа като източник на икономически растеж. Проблемите в световната икономика обаче осуетяват растежа на страната, особено като се има предвид пониженият износ за закъсалата Европа и близък Китай.
Пратките към ЕС са намалели с цели 21,3% спрямо 2011 година, а тези към Китай – с по-скромните, но все пак определящи 7,3%. Според анализаторите се очертава тенденция на по-скоро слаб износ и в бъдеще, който да донесе допълнителни проблеми.
„Износът все още е затлачен и не може да се очаква външното търсене да изстреля японската икономика нагоре през втората половина на годината“, изтъква Ясуо Ямамото, който е анализатор към MRI (Mizuho Research Institute).
Ямамото добавя, че ако кризата в еврозоната се влоши, а забавянето на американската и китайската икономика продължи, то Япония ще бъде ударена още по-лошо – макар и рецесията да е далеч.
Проблемът с потребителското търсене в рамките на страната изостря още повече ситуацията. Анализаторите казват, че комбинацията от слабо вътрешно търсене и намален износ е знак за скорошно забавяне на растежа.
Значимо е намалял вносът на метали, като този на желязото и стоманата се е понижил с цели 12%. Вносът на нежелезните метални суровини пък е спаднал с близо 10%.