Потребителските цени в Япония неочаквано се понижиха, а продажбите в търговския сектор не успяха да отговорят на прогнозите на анализаторите. Това може да се счита за още едно доказателство, че икономическият растеж в страната се забавя на фона на поскъпването на йената и свиването на износа вследствие на икономическата нестабилност в Европа, коментира агенция „Блумбърг“.
Потребителските цени, с изключение на тези на пресните храни, се понижиха с 0,2% през юни в сравнение със същия период на миналата година. Същевременно анализаторите не очакваха промяна.
От друга страна продажбите в търговията на дребно отчетоха ръст от 0,2%. Това е най-малкото увеличение от ноември 2011 г. насам и е доста под прогнозираните 1,1% от анализаторите.
Япония разчита на вътрешното в страната търсене, което да поддържа растежа на фона на забавянето на търсенето в световен мащаб. От друга страна се наблюдава отслабване на тласъка, който реконструкционните работи след земетресението от миналата година направиха за икономиката.
По думите на финансовият министър на Япония Джун Азуми правителството ще прецени нуждата от фискални стимули след като през август излязат резултатите за размера на брутния вътрешен продукт.
На токийската борса йената се търгуваше за 78,23 йени спрямо долара и 96,15 йени спрямо еврото. Европейската дългова криза е причина за голямото изкупуване на японска валута, считана в момента за сигурен актив. Това от своя страна доведе до поскъпването ѝ до най-високата цена прямо еврото от 11 години насам.