Япония започна изключването на последния си действащ ядрен реактор, предадоха международните агенции. Това е част от прехода към ядрена сигурност в страната, започнал след земетресението и последвалото го цунами от март миналата година, които предизвикаха сериозна авария в атомната централа във Фукушима.
Трети блок на АЕЦ „Томари“ в префектура Хокайдо се спира за рутинна проверка, която ще продължи неопределено време.
Това ще остави Япония изцяло без ядрена енергия за пръв път от повече от 40 години. До миналата година 30% от енергията в страната идваха именно от ядрена енергия. Тогава Япония заемаше престижното трето място в света по брой реактори.
След аварията в АЕЦ „Фукушима-1“ всички реактори в страната бяха спрени за проверка на сигурността им. Те трябваше да преминат тестове, удостоверяващи тяхната надеждност в случай на земетресения или цунами, а местните власти трябваше да дадат съгласието си за повторното им пускане. Досега нито една от централите не е заработила отново.
Около 5500 души демонстрираха в столицата Токио с транспаранти и знамена, за да изразят радостта си от края на атомната енергетика в Япония. Те носеха плакати с формата на гигантски риби - символ на Деня на детето в страната, приет и от антиядреното движение.
Експерти предупреждават, че е възможно страната да се изправи пред сериозен дефицит на енергия през предстоящото лято. Правителството би могло да се намеси и да принуди местните власти да дадат разрешението си за рестартиране на някои от централите, но като че ли засега не е склонно да провежда политика в разрез с преобладаващото обществено мнение, коментира „Би Би Си“.