Японски компании с интерес за бизнес в България

14.12.2012 | 17:13
по статията работи: Елица Елефтерова
В момента България е една от най-добрите страни по макроикономически показатели в ЕС
Японски компании с интерес за бизнес в България
Снимка: МИЕТ

Японската компания „Фуджикура“, която произвежда авточасти и кабелно оборудване, се заинтересува от възможностите за бизнес в България. „Сумитомо Кемикъл“ ще проучи възможностите за инвестиции в селското стопанство у нас. Японският представител на електронната индустрия „Мурата“ заяви желанието си да сключи споразумение със „София тех парк“, за да разработва своята продукция у нас.

Представители на трите компании обявиха намеренията си след българо-японски инвестиционен форум в Токио, в който участва министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. Повече от сто японски компании присъстваха на форума, за да се запознаят с предимствата на страната ни като инвестиционна дестинация.

„Фуджикура“ има пет предприятия в Европа. В момента фирмата търси 6 хил. кв. метра, за да разшири бизнеса си и България може да се окаже отлична дестинация за това.
Производителят на химикали „Сумитомо Кемикъл“ включва повече от 100  дъщерни дружества и филиали, работещи в пет сектора – основни химически вещества, нефтопродукти, химикали, свързани с информационните технологии, здравеопазване и фармацевтични продукти.

Негови представители заявиха, че са заинтересовани от възможностите за бизнес в страната и със съдействието на БАИ ще проучат перспективите да инвестират в българското селско стопанство.

„Мурата“ произвежда повече от 100 от компонентите за всеки телефон. Компанията, която има годишен  оборот от 9 млрд. евро, вече си партнира с няколко научни института у  нас.
Редица представители на домакините оцениха високо условията за бизнес в страната и поканиха японските компании да инвестират у нас.

Генералният директор на дирекция „Европа“ в Министерството на външните работи Тойохиса Кодзуки подчерта, че  условията за бизнес в България са отлични за японските фирми. По неговите думи след земетресението от март 2011 г. много японски компании изпитват затруднения, а България е отлична възможност за преместване на тяхното производство.

Бившият посланик на Япония у нас Каичиро Фукуи подчерта пред участниците във форума, че в момента България е една от най-добрите страни по макроикономически показатели в ЕС. Икономическата среда в страната е прозрачна и предвидима, българите са изключително добре квалифицирани, ,подчерта Фукуи, който е председател на Японо-българския икономически съвет.

Найджъл Томсън, изпълнителен директор на отдел „Планиране“  в Язаки каза, че   наличието на квалифицирана работна ръка, развитите транспортни връзки и ключовото географско положение на България като отправна точка към трети страни са от изключително значение за развитието на бизнеса на компанията. Язаки произвежда кабелно оборудване за автомобилната индустрия в Ямбол и вече е инвестирала повече от 60 млн. лева у нас.

Министърът на икономиката Делян Добрев даде примери пред японските си домакини за част от световните гиганти, които вече са избрали нашата страна за своя бизнес – HP, Liebherr, Lufthansa Technik, SAP, Aurubis и други. Към нашата страна проявяват интерес и най-големите компании в областта на аутсорсинга. В момента БАИ работи по повече от 9 проекта на европейски компании, които искат да преместят аутсорсинг бизнеса си в България, заключи Добрев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 13.01   1610 г. – Галилео Галилей открива спътник на Юпитер – Калисто. 1822 г. – В Гърция е приет дизайнът на сегашния национален флаг. 1854 г. – Във...