"Атака" поиска от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) да откаже всякакво увеличение на цената на тока. Това обяви на пресконференция лидерът на партията Волен Сидеров, предаде Агенция "Фокус".
Искането на "Атака" е отправено към председателя на държавния регулатор Ангел Семерджиев. Ако той допусне повишаване на цената на електроенергията, от партията ще настояват за неговата оставка.
Няма никаква нужда от повишаване цената на тока, подчерта Сидеров и допълни, че правителството трябва да се противопостави на увеличаване цената на тока. Той обясни също, че искането към ДКЕВР не е обсъждано с ПГ на ГЕРБ, както и че не е нужно да се съветва за всичко с премиера.
Има ескалация на цените стоките и услугите от първа необходимост, от които българинът няма как да се откаже, посочи Сидеров. Според него е неприемливо цените на горивата и на олиото да бъдат по-високи от тези в Западна Европа. От "Атака" предлагат групата на ГЕРБ да помисли върху идеята за въвеждането на тъй наречения кипърски вариант - държавно ограничаване на цени на определени стоки - например хляб, мляко, електроенергия и т.н.
Настояванията на "Атака" са да се развалят договорите с трите електроразпределителни дружества - ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОН.
Тези три компании трябва да бъдат изхвърлени от България. Много се забавихме. Днешното правителство не показва сериозни намерения в тази посока, коментира Сидеров. Той определели като изключително нагло и арогантно предложенията на трите компании за увеличение цената на тока.
Компаниите Е.ОН, ЧЕЗ и ЕВН са представили бюджети, които показват много лошо финансово състояние в резултат на последното ценово решение на ДКЕВР от 1 юли миналата година. Това заяви от своя страна пред журналисти министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
Той добави, че е работа на ДКЕВР да прецени дали електроразпределителните дружества наистина са в лошо финансово състояние, предаде БТА.
В бюджета си за 2011 г. Е.ОН предвижда загуба и за да се справи с това като мажоритарен собственик, иска да увеличи капитала си. Сега държавата е пред дилема - дали като собственик на 33% от дружеството да увеличи капитала си, за да запази същия размер на своя дял от компанията, или да не дава пари и съответно да намали дела си в Е.ОН, посочи Трайков.
Компаниите правят своите разчети и казват какви инвестиции са им необходими, регулаторът трябва да провери разчетите на дружествата, заяви министърът по повод на искания от дружествата скок на цените. Според него единственото, което държавата в лицето на ДКЕВР, може да направи, е да внесе възможно най-голяма прозрачност при определяне на цените и на разходите на дружествата.