"Булгаргаз" нагнетявала в Чирен наполовина по-малко от нужните количества газ

01.09.2014 | 10:12
по статията работи: Десислава Маданска
Причина за това била липсата на пари
"Булгаргаз" нагнетявала в Чирен наполовина по-малко от нужните количества газ

„Булгаргаз” е нагнетявала в хранилището в Чирен наполовина по-малко от нужните количества в сравнение с миналото полугодие въпреки опасността от нова газова криза. Това става ясно от данните на държавния газов доставчик за първите шест месеца на годината. Причина за това е липсата на пари, посочват от „Булгаргаз”.

Към 25 август в хранилището има 402,7 млн. куб. м, като седем дни преди това от него са извадени 11 млн. кубика газ. Причината е в ремонт на входа на транзитния газопровод.

През първите шест месеца на годината „Булгаргаз” е купувал газа от внос и от местните източници на средна цена от 555,59 лв. и го е продавал средно на 618,63 лв. за 1000 куб. м. Или с разлика от 63,04 лв. При отчитане на транзитната такса това прави разлика от 43,31 лв. на 1000 куб. м, или 7,8%.

От отчета на компанията става ясно още, че местният добив осигурява под 5% от потреблението на природен газ у нас. За полугодието местната доставка възлиза на едва 64 млн. кубични метра, което е с близо една десета по-малко в сравнение с доставките през първите шест месеца на миналата година.

Малко над 88% от газа е внос от Русия. Въпреки че относителният му дял намалява, доставените количества се увеличават с 3 на сто до 1,228 млрд. куб. метра за първото полугодие.

Разликата от 7% до 100-процентовите доставки се дължи на доставени от „ВИЕЕ България” (дъщерна на Wintershall) 100 млн. куб. метра. Цялото количество е нагнетено в хранилището в Чирен. Те отново са местен добив, тъй като „ВИЕЕ България” ги е закупила от находищата на „Петроселтик България” (преди „Мелроуз”). Те са получени по договор на „Булгаргаз” с „ВИЕЕ България”, за да се подсигурят необходимите количества за зимата на 2013/2014 г. с опция за обратно изкупуване през първото тримесечие на 2014 г. Освен този договор „Булгаргаз” има още един с „ВИЕЕ България”.

Общо за първото полугодие компанията „Булгаргаз” е закупила 1,392 млрд. кубични метра синьо гориво, което в сравнение с първото полугодие на миналата година е увеличение с малко над 10%, или 130 млн. куб. м.

Данните показват, че цялото получено количество е реализирано на пазара.

Консумацията на газ у нас е скочила само с 48 млн. куб. м спрямо първите шест месеца на миналата година. В проценти това прави увеличение с 3,57 на сто. Разликата до 130 млн. куб. м се дължи на нагнетени и добити количества в хранилището в Чирен, както и на върнатия газ на „ВИЕЕ България”.

От „Булгаргаз” отчитат, че за първото тримесечие на годината консумацията е по-ниска в сравнение с януари-март на 2013 г., като основната причина е по-топлата зима.

Това се дължи на по-топлата зима. След април консумацията започва да расте, но тя се дължи не толкова на реално потребление, колкото на закупени от газовия оператор „Булгартрансгаз” 118 млн. куб. метра синьо гориво. От отчета не става ясно защо на „Булгартрансгаз” й е било нужно това количествослед като тя се занимава само с преноса, но не и с търговията на синьо гориво, информира в. „Монитор“.

Най-големи консуматори на природен газ са топлофикациите, като за първите шест месеца те са потребили 519 млн. куб. м, което е с 8,30 на сто по-малко от същия период на миналата година. На тях се пада 37% от общото потребление в страната. На второ място е химическата промишленост, но и там потреблението е паднало с близо 10% до 385 млн. куб. м. Това се дължи основно на производствена авария в „Неохим” и на ремонт на съоръженията в „Агрополихим”. На трето място по консумация се нареждат заводите, произвеждащи стъкло и порцелан. При тях се отчита съществен ръст в консумацията с над 15% до 96 млн. куб. м. Близо 19 на сто увеличение пък се отчита за металургията, но там количествата са малки – 44 млн. куб. м за първите шест месеца.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...