"Потенциалът на България е голям"

03.12.2012 | 12:55
по статията работи: Петя Бързилска
"Професията на XXI в. е тази на инженера", коментира Росен Плевнелиев. "Трябва да се фокусираме върху производство с висока добавена стойност", каза министър Добрев
"Потенциалът на България е голям"
Снимка: iNews/Радила Радилова
Още по темата

"България не е износител на суровини и мозъци, а на готова продукция". Това коментира президентът Росен Плевнелиев по време на Седмата годишна среща на бизнеса с правителството, която се провежда под мотото "Големите въпроси на 2013 г.".

Мнението на държавния глава беше подкрепено от министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. "Трябва да се фокусираме върху производство с висока добавена стойност", каза той, подчертавайки, че това трябва да е приоритет за България. Държавата трябва да фокусира политиките си върху стимулиране на експортните фирми.

На въпрос на журналисти държавният глава коментира, че отварянето на нови пазари е от изключителна важност за страната ни. Според него бихме могли смело да погледнем към страни като Япония, Китай и Виетнам.

"Потенциалът на България е голям", каза президентът, допълвайки, че имаме добре развита индустрия и че сме "технологичен хъб на Балканите".

"Били сме много пъти в криза. Не очакваме никой да ни спасява", каза Плевнелиев, като обясни, че опитът и стабилността на страната ни са важен фактор за привличане на инвеститори. Той изтъкна стабилизирането на нивото на чуждестранните инвестиции у нас въпреки кризата.

Президентът посочи, че следващите правителства трябва да се фокусират върху подобряване на административния капацитет. "Чакат ни три рекордно силни години за усвояване на еврофондовете - 2013-2015 г. Предстоящите избори не трябва да забавят усвояването им през тези години", предупреди Плевнелиев.

"Имаме много работа за вършене вкъщи. Обединяваме се около стратегията България 2020 и каквото пише вътре, го изпълняваме!", отсече държавният глава.

По време на днешната дискусия на преден план за пореден път излезе проблемът с образователната система в България и недостатъчно силната връзка между нуждите на бизнеса и това, което предоставя тя. Беше коментирана лиспата на практически занимания в средното образование и необходимостта от повече инженери и технически експерти за индустрията. "Професията на XXI в. е тази на инженера", каза Плевнелиев. "Кризата ни дава страхотен шанс, трябва да си произведем следващото поколение кадри", категоричен беше той.

"Не можем да разчитаме на интелигентен растеж, ако не инвестираме в наука и образование", заключи от своя страна Делян Добрев.

Росен Плевнелиев говори и за необходимостта от електронно правителство у нас. По думите му то е антикорупционна мярка и трябва да е огромен приоритет за правителството.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...