"Правда": Руските енергийни проекти в България са висящи

22.02.2010 | 10:59
по статията работи:
Има страни, които нямат с какво да търгуват, освен със собствената си територия. Това и се опитват да направят днешните български власти, коментира руски експерт
"Правда": Руските енергийни проекти в България са висящи

Руските енергийни проекти в България "са увиснали", информират руски медии.

По повод на "Бургас-Александруполис", министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров е заявил, че и Русия, и Гърция искат да имат яснота: заинтересована ли е София от строителството на нефтопровода. Засега не сме получили конкретен отговор, цитира вестник "Правда" думите на министъра.

Идеята за съвместния енергиен проект се е появила още през 2007 г. Очаква се той да намали значително цената на "черното злато" за потребителите, но неочаквано са възникнали препятствия от българска страна.

Такива се появяват и по отношение на друг съвместен проект - "АЕЦ "Белене". Аргументите, че България има нужда от нови инвестиции, не звучат убедително за автора Сергей Балмасов. Той напомня, че Русия е готова да изпълнява и ролята на инвеститор в проектите. Причините са преди всичко политически, убеден е той.

По думите на премиера Бойко Борисов, нефтопроводът няма да се строи без "хилядапроцентни" гаранции за екологичната сигурност. Изданието допълва, че работата по тръбопровода се планираше да започне през 2008 г и да завърши през 2010 г.

Въпреки това се цитира мнението на проф. Иван Родионов от Всишето икономическо училище, според когото България няма да се откаже от съвместни енергетийни проекти с Русия: Просто по този начин българите се опитват да получат по-изгодни за себе си условия. Има страни, които нямат с какво да търгуват, освен със собствената си територия. Това и се опитват да направят днешните български власти.

„Правда" напомня и мнението на гръцкия премиер Георгиос Папандреу, според когото сключването на споразумение може да се постигне до половин година, след което да започне работа по строителството.

Възможно е този оптимизъм да е обусловен от отстъпките на българската страна за АЕЦ "Белене". На 5 февруари той беше одобрен от българската НЕК. Дали наистина „процесът се е задвижил", пита изданието като финал.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...