"Топлофикация София" си гарантира доставки на гориво с нов договор с "Булгаргаз"

12.09.2022 | 16:20
по статията работи: econ.bg
Подписан е договорът между „Топлофикация София” и „Булгаргаз”. По силата му считано от 1 януари 2023 г. до края на годината всички необходими количества синьо гориво за София ще бъдат осигурени
"Топлофикация София" си гарантира доставки на гориво с нов договор с "Булгаргаз"
Снимка: под лиценза на creative commons

"Топлофикация София" ще получава редовно природен газ през 2023 г. Това гарантира нов договор, подписан между софийското парно и "Булгаргаз", обяви председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев на брифинг, на който присъства и служебният министър на енергетиката Росен Христов.

Общинското дружество натрупа дълг от 1.35 млрд. лева към държавния доставчик на природен газ и към Българския енергиен холдинг (БЕХ), посочи Георгиев. Сега е договорено от него да бъдат приспаднати 680 млн.лева - средства, които държавата трябва да даде на "Топлофикация София" заради разликата между по-високата пазарна цена на газа спрямо регулираната стойност на топлоенергията, която плащат абонатите. Това е стъпка към вероятно предстоящо одържавяване на закъсалото общинско дружество по схемата "дълг срещу собственост", но то нямало да се приватизира.

"Прехвърлянето на акции (на "Топлофикация София" АД) към държавата ще стане само при ясни гаранции, че дружеството ще остане публично, тоест собственост на държавата и ще се гарантира интереса на софиянци", подчерта Георгиев.

До месец-два ще бъде подготвен търг за инвеститор-оператор на "Топлофикация София" АД, който да оздрави и модернизира дружеството, посочи служебният министър. Така той подсказа, че държавата ще организира избора на бъдещия стопанин на софийското парно. Мнозинството от ГЕРБ и ВМРО в СОС внесе и прие доклад на 7 юли закъсалото дружество да бъде дадено за срок до 35 години на външен инвеститор-мениджър. Той трябва да вложи 1.6 млрд.лева за технологично обновяване, като акцентът ще е върху производството на електроенергия. Изчислението е в доклада на консултантската компания "Black&Vitch", поръчан от Столичната община за търсене на решение за оздравяване на дружеството.

"Топлофикация София" ще продължи да трупа задължения, като през отоплителния сезон те ще са в размер от 600-700 млн.лева месечно, предупреди Христов. Затова Министерството на енергетиката, което има повече експертиза и финансови възможности, може да намери решение за задлъжнялото общинско дружество. Това обаче ще стане не през този отоплителен сезон, а през следващия, прогнозира той.

"Служебното правителство на Румен Радев не е в правото си да решава съдбата на столичната топлофикация", коментираха от групата на "Демократична България" в СОС. Има опасност чрез такава сделка - държавата през БЕХ да придобие софийското парно, Министерството на енергетиката и БЕХ да отдадат дружеството на концесия на частен инвеститор, който нито Столичната община, нито СОС ще могат да контролират, въпреки "златната акция", предупреждават от опозицията. "Докато ГЕРБ все още управляват София, се съмняваме, че че може да се намери голям стратегически инвеститор за "Топлофикация София", който да да извърши оперативно реструктуриране, да намали радикално корупционния елемент от сделките по доставки на стоки и услуги и търговията с електроенергия и въглеродни емисии", се казва в позиция на "Демократична България".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...