"Червеи" и "троянци" ни нападат в интернет

12.11.2013 | 16:10
по статията работи: Петя Бързилска
14% от сигналите, обработени от Центъра за реакция при инциденти във връзка с информационната сигурност, са спам
"Червеи" и "троянци" ни нападат в интернет
Снимка: Sxc.hu

Сигналите за злонамерен софтуер от началото на годината у нас са предимно за "червеи" и "троянци" и много малко – за вируси. Това заяви Васил Грънчаров, директор на "Център за реакция при инциденти във връзка с информационната сигурност" (GovCERT.bg) в Изпълнителна агенция "Електронни съобщителни мрежи и информационни системи" (ЕСМИС).

Грънчаров е участник в Третия регионален форум по киберсигурност и киберпрестъпност за държавите от Югоизточна Европа. Това съобщават от изпълнителната агенция, предаде  iNews.bg.

България, наред с Япония, Китай, Исландия и Португалия е сред държавите с най-бърз интернет в света. София пък е сред десетте столици в света по същия показател, допълни Красимир Симонски.

Правителственият център е обработил за деветмесечието общо 1607 сигнала. 59%, или 950 случая са DDоS атаки (Отказ от услуги), 223 или 14% са спам, ботнет – 6% или 106, злонамерен софтуер – 5%, или 76 сигнала, фишинг атака – 11% или 173 сигнала и кражба на лични данни – 5%, или 74 случая.

Независимо от това дали кибер ударите са насочени срещу бизнеса, или държавното управление, ролята на Министерство на информационните технологии и съобщенията в областта на информационната и мрежова сигурност се увеличава.

Междуведомствена работна група разработва проект на Национална стратегия за киберсигурност. България, като член на инициативата ITU-IMPACT (International Multilateral Partnership Against Cyber Threats) поддържа постоянна свързаност с глобалния център за реагиране на IMPACT и получава в реално време информация за конкретни кибер заплахи и указания за превантивни действия, посочи Красимир Симонски, изпълнителен директор на ЕСМИС.

Организатори на Третия регионален форум по киберсигурност са Международна академия за обучение по кибер разследвания, съвместно с Държавна агенция "Национална сигурност" и българското звено на "Задграничен консултативен съвет по сигурността".

Според скорошно проучване на Symantec зловредният софтуер пък е най-вероятно да бъде открит в приложения, разположени в категориите Photography, Arcade & Action Games и Entertainment. Анализът представя най-новите тенденции при злонамерения софтуер и изключително агресивния мобилен рекламен софтуер. Същевременно в доклад на финландската компания за компютърна сигурност F-Secure мобилната операционна система Android на щатската технологична компания Google е най-атакуваната към момента платформа от хакерите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...