Пазарът на кредитното застраховане в момента бележи тренд на повишено търсене на застрахователно покритие. Причините за това са няколко и сред тях са, че българската икономика се възстановява от ковид кризата; износът отбелязва ръст през последната година с 13,4%, а цените на суровините за производство на стоки и услуги се покачват. "Най-спешният приоритет на БАЕЗ е да подкрепим бизнеса в обстановката на геополитически и икономически стрес от войната, широко разпространената инфлация и продължаващите търговски смущения следствие на нарушените вериги на доставки." Това обяви специално за ИНСМАРКЕТ Момчил Ройнев, председател на Управителния съвет и изпълнителен директор на БАЕЗ.
Експортното застраховане играе съществена роля за реализиране на търговския и експортния потенциал на българските компании-износители. От гледна точка на настоящата икономическа и политическа криза необходимостта от допълнителни стимули и застрахователно покритие за износителите (големи предприятия, а така също и малкия и среден бизнес) нараства, доколкото последствията от кризата се отразяват негативно на веригата на доставките в световен мащаб, отбелязват от компанията. Основните предизвикателства, пред които застрахователите са изправени в резултат от военните действия в Украйна и наложените санкции, са застрашената продоволствената и енергийната сигурност, особено в страните, които са силно зависими от внос от Украйна и Русия.
Други по-осезаемо засегнати сектори в световен мащаб са автомобилостроенето, химическата промишленост, инфраструктурата и секторите на недвижимите имоти. Основните инструменти, с които експортното застраховане би могло да подкрепи бизнеса в настоящата икономическа и политическа криза, са застраховките на търговски рискове и инвестиции в чужбина. Този тип застраховки в БАЕЗ предоставят и допълнително покритие за политически рискове за държавите извън ЕС и ОИСР. От друга страна, всяка криза е потенциална възможност за разгръщане на определен потенциал.
В контекста на последното, настоящата ситуация може да бъде катализатор и предпоставка за разработване на нови застрахователни продукти и запълване на ниши, които до момента са били извън обхват. "Красноречив пример за тази предпоставка беше и кризата, причинена от COVID-19, в условията на която БАЕЗ оказа безпрецедентна подкрепа на българския бизнес и реализира едни от най-високите си показатели. Във всяка една от бизнес линиите – застраховки на търговски вземания, застраховки на кредити и финансирания, застраховки на факторинг и гаранции, дружеството успя да постигне ръст над 40% в сравнение с обемите за предходната 2019 година, - коментира още Ройнев. – За същия период БАЕЗ отчете увеличение с 52% в изплатените застрахователни обезщетения, което рефлектира директно върху минимизиране на междуфирмената задлъжнялост на българския пазар и подпомагане на непрекъсваемостта на производствената и търговската им дейност."
Заради ескалиращата обстановка на територията на Украйна в края на февруари БАЕЗ преразгледа подписваческата си политика. При анализа са взети предвид както нарастващият политически риск в Украйна, Русия и Беларус, така и влошаването на икономическата среда в резултат от наложените санкции. В началото на месец март 2022 година БАЕЗ преустанови осигуряването на застрахователното покритие за трите държави. Все още остават на фокус щетите, които могат да се материализират по тази линия.
Потенциалният им ефект е ясен в случай на негативно развитие и изплащане на застрахователни обезщетения, като дружеството ще се опита да се справи със собствени средства, за да не натоварва държавата въпреки заделените средства за обезщетения в републиканския бюджет. От дружеството отбелязват добрия морал на плащане от страна застрахованите контрагенти в трите държави. Към настоящия момент в БАЕЗ няма депозирани претенции за изплащане на застрахователно обезщетение, свързани с контрагенти от тези държави. Като цяло, застрахованият износ в компанията за Украйна, Русия и Беларус преди преустановяване на покритието достига 20% от застрахования износ в държавите, които се застраховат с подкрепа на държавата. През март в БАЕЗ бяха въведени нови, по-рестриктивни критерии за допустимост за одобрение, което от своя страна доведе до намаляване на застрахованите обеми на дружеството като цяло.
В последните няколко изключително неблагоприятни за бизнеса години с икономически и политически сътресения застрахователните решения на БАЕЗ предлага гъвкави решения. Епидемията от ковид и последвалия локдаун доведоха до сериозна икономическа криза, която изправи дружеството пред сериозни изпитания и доведе до балансиран рисков апетит. От една страна, стои мисията на дружеството за стимулиране и оказване на подкрепа на българските експортно-ориентирани големи и малки и средни предприятия, а от друга – все по-нестабилната икономическа и политическа конюнктура и свързаната с това правилна преценка за поемане на риск от страна на БАЕЗ при предоставяне на застрахователно покритие.
В хронологичен ред дружеството предостави две нови застрахователни решения: през април 2020 г. – Застраховка "Гаранции"; през Юни 2021 г. – Застраховка на микро- и малки предприятия. До момента застрахователното покритие по втория продукт е за над 800 хил. лв. Като временна мярка за държавна подкрепа в отговор на COVID - 19 в периода от 27.03.2020 г. до 31.03.2022 г. БАЕЗ мигрира застрахователните си полици по търговски риск за износ. Всички рискове, свързани с износ за държави от ЕС и ОИСР, се третираха като временно непазарни и покритието се осигуряваше за сметка на държавата. Компанията разшири застрахователното покритие за износ в тези държави като включи и политическия риск. В началото на април БАЕЗ актуализира и продукта Застраховка на кредити и финансирания, който осигурява възможност на търговските банки, регистрирани на територията на България, да застраховат кредити, отпуснати на МСП и Големи предприятия за предекспортна дейност или за финансиране на договор за износ.
"Темата, свързана с устойчиво развитие и преход към неутрална икономика става все по-широк предмет на дискусия в световен мащаб. Очертава се тенденцията все по-често чуждестранни компании-износители да реализират проекти, свързани със смекчаване на климатичните промени, посредством инструменти за финансиране от застрахователи за експортно застраховане или EXIMBANK-и. В този смисъл, това е и една от потенциалните насоки за разширяване на портфолиото на БАЕЗ. От друга страна, в стремежа си да бъдем максимално ползотворни в бизнес взаимоотношенията си, държим на мнението на нашите клиенти. Имаме проведени дискусии и предложения от бизнеса за адаптиране на продукти към спецификата на бранша, в който те оперират", посочват от мениджмънта на компанията специално за ИНСМАРКЕТ.
Финансовите резултати на БАЕЗ доказват положителните управленски решения. За 2021 г. дружеството постига положителен финансов резултат, като по дейността съгласно Закона за експортно застраховане той е 1 281 хил. лв., а по дейността съгласно Кодекса за застраховане печалбата възлиза на 539 хил. лв. Общият финансов резултат за 2021 г. след данъци е 1 820 хил. лв.
Изводите след анализ на застрахователния оборот и приноса на БАЕЗ в общия износ 2021г. , пречупено през призмата на обобщените данни от БНБ/НСИ, сочат следното:
1. Увеличава се приносът на компанията в застраховането на износа на страната, като относителният дял на покритите доставки расте от 1.81% за 2020 година до 2.61% през първото полугодие на 2021 година и 2.86% за 2021 година;
2. Застрахованият средномесечен износ на микро- и МСП расте, като за 2020 година той е 23.3 млн. лв. месечно, 39.0 млн. лв. за първото полугодие на 2021 година и 39.3 млн. лв. месечно за 2021 година. За големите предприятия средномесечният оборот нараства от 59.5 млн. лв. месечно за 2020 година на 102.0 млн.лв. месечно за първото полугодие на 2021 г. и 122.9 млн.лв. месечно за 2021година;
3. Застрахованият вътрешен оборот на микро- и МСП също расте – за 2020 година той е 38.4 млн.лв. месечно, 57.9 млн.лв. месечно за първото полугодие на 2021 година и 61.9 млн. лв. месечно за 2021 година. За големите предприятия средно месечния оборот нараства от 72.8 млн.лв. месечно за 2020 година на 86.6 млн.лв. месечно за първото полугодие на 2021г. и 100.9 млн. лв. месечно за 2021 година.
През 2021 г. БАЕЗ изплати няколко големи застрахователни обезщетения, но успешното събиране на регресните вземания на дружеството подпомогна добрия финансов резултат.
Плановете за 2022 г. са дружеството да продължи да провежда политиката на държавата за стимулиране износа на българските предприятия, като целта е непрестанно да нарастват обемите на застрахования износ на български стоки и услуги за чужбина. Така ще се засили тяхната конкурентоспособност и възможностите на българските предприятия за инвестиции в чужди държави. Към момента основните приоритети на БАЕЗ са: ефективно управление на рисковете, пред които е изложено дружеството; ефективно управление на процеса по събиране на регресни вземания; поддържане на адекватни за потребностите на бизнеса и на дружеството бизнес процеси и информационна инфраструктура, включително разширяване на предлаганите услуги и технически възможности на електронния портал BAEZ.net; развитие на професионалната квалификация и ключови компетенции на служителите на БАЕЗ и осигуряване на конструктивна, мотивирана и бизнес ориентирана работна среда. Особено внимание се обръща и на продължаващият на територията на Украйна военен конфликт и отражението му върху производствената дейност и търговския обмен на стоки и услуги в страната и извън нея.