С поглед към следващите 100 дни
"През следващите 100 дни вниманието, както за мен, така и за екипите ми, ще бъде насочено в 10 теми". Това заяви вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков по време на Четвъртата годишна среща на правителството с бизнеса, която се провежда днес в столичния хотел "Шератон". Темата на събитието е: "Накъде след първите 100 дни на правителството: България в търсене на нов модел за растеж".
Темите в полезрението на Симеон Дянков са: балансиране на бюджета за 2010 г.; борба с корупцията; реформа в държавната администрация; управление на държавната собственост; прозрачност при обществените поръчки; промени в Закона за обществените поръчки (ЗОП); преструктуриране на Агенцията за приватизация и Агенцията за следприватизационен контрол; данъчно законодателство; финансиране на инфраструктурни проекти и екология; здравна реформа. Тези теми са приоритетни за правителството и по част от тях ще се работи до края на мандата му.
Наследството
Новото правителство наследи тежко наследство в бюджета през тази година. За месец май бюджетният дефицит беше 120 млн. лева на месечна основа; за месец юни - 380 млн. лева; за юли - 565 млн. лева. Заради тези три месеца, новият кабинет започна с дефицит около 384 млн. лева на годишна база, припомни Симеон Дянков. За месец август дефицитът достигна 92 млн. лева. Месец по-късно е стопен на 72 млн. лева. През миналия месец кабинетът е балансирал бюджетът. Резултатите са постигнати благодарение на увеличението на приходите, изтъкна Дянков и повтори съобщените по-рано през деня от премиера Борисов данни, че в държавната хазна са влезли близо 53 млн. лева.
"България води най-стабилната и сигурната фискална политика в целия Европейски съюз", похвали се Дянков.
Реформите в държавната администрация
До 1 ноември всички министри е трябвало да представят анализ с предложения за отптимизация на държавни администрации с 15%. До края на седмицата ще бъдат представени и конкретните предложения. Следващата стъпка е да бъде направен функционален анализ на представените от министрите резултати. Ще се анализира как функционират отделните звена в министерствата.
Управлението на държавната собственост
Държавата не е управлявала собствеността си адекватно. Разполагаме с големи активи, които биха ни били от особена полза, особено в условия на криза, смята финансовият министър. За да се подобри ситуацията с управлението на собствеността, се обмисля идея за създаване на Агенция за държавната собственост.
Къде отиват парите ни?
Сред приоритетите на финансовото министерство в следващите месеци е да направи така, че да има обществена прозрачност с парите на данъкоплатеца. Ще се работи и за по-голяма прозрачност при търговете за обществени поръчки, обеща министърът. Дянков изтъкна че са необходими и редица законодателни промени, за да е гарантирана прозрачността. Като пример той посочи, че в момента Сметната палата не може да разглежда сделки за концесии, приватизационни сделки или работата на отделни държавни предприятия, като Българския енергиен холдинг например.
Закон за обществените поръчки
Законът има доста проблеми. В този си вид законът ограничава възможността по-малките фирми да печелят тръжни процедури, отбеляза министърът. В тази връзка ще се мисли за промени в ЗОП, които да балансират възможностите за участие в обществени поръчки.
Закриване на още агенции?
В изложението си Симеон Дянков отбеляза че Агенциите за приватизация и следприватизационен контрол не работят добре. Нещо повече, не е ясно защо Агенцията за следприватизационен контрол въобще съществува самостоятелно, смята Дянков.
Данъците
Готвят се данъчни промени, за да се облекчи още повече бремето на бизнеса. България е една от малкото страни в Общността, която няма да увеличава данъците. При излизане от кризата ще намалим ДДС, обеща финансовият министър.
Той посочи, че в данъчната сфера се предвижда създаване на т.нар "Златен регистър за ДДС". Фирмите, които са коректни платци, ще бъдат включени в този регистър и ще могат по ускорена процедура, например в рамките на една седмица, да си получават ДДС-то. Ако те нарушат закона обаче, санкциите за тях ще бъдат по-големи. Дянков заяви, че тази промяна не може да се случи от догодина, но вече може да започнат обсъжданията по нея.
Здраве
През последните 20 години не е осъществявана реформа в здравеопазването, подчерта за пореден път Дянков и припомни някои краткосрочни приоритети на кабинета като приемане на Закон за Здравната каса и преструктурирането на болнините заведения.