Приблизително 600 са жертвите на катастрофи в България за изминалата година, съобщавa bTV. Според данните на МВР за 2012 година са регистрирани общо 6 714 тежки пътни инцидента с 8 200 ранени.
Статистиката сочи, че броят на загиналите у нас е 102 на 1 милион души. С подобно равнище, освен че отбелязваме ръст на смъртността, задминаваме редица европейски страни като Великобритания, Холандия и Швеция с 2,5 пъти повече фатални инциденти.
В публикуван доклад на Световната здравна организация (СЗО) за безопасност по пътищата се настоява идните години до 2020 година да са с подчертано засилени мерки. Целта, естествено, е предотвратяването на катастрофите с фатален край по света. Общата равносметка са близо милион и двеста хиляди смъртни случаи вследствие на тежки инциденти, съобщават от органа.
Едва в 28 страни по света има стриктни закони, регламентиращи и санкциониращи петте основни фактора за смъртността на пътя – шофирането в пияно състояние, превишената скорост, липсата на поставени колани за безопасност, отсъствието на детски седалки в колата, както и каране на мотори без предпазни шлемове.
Най-ниско е равнището на смъртност в Европа, а най-високо – в Африка. Загубите от катастрофи в икономически мащаб само за ЕС през 2009 година пък са в размер на 130 милиарда евро.
Прогнозите на СЗО при ограничаване на петте основни фактора при „войната на пътищата“ са за спасяване на близо 1,9 милиона човешки живота годишно.