Най-богатите 20% от населението в България получава средно 8 пъти повече пари от най-бедните 20 на сто. Това показват данните на Евростат за 2016 г., цитирани от "Сега". Европейската статистическа агенция уточнява, че неравенството става все по-голямо, като припомня, че през 2015 г. разликата в доходите е била седем пъти, а през 2012 г. - шест пъти.
От Евростат подчертават, че резултатите идват на фона на сравнително високия икономически растеж през последните години, повишаването на заетостта и доходите, както и на спада на безработицата до предкризисни нива.
Най-тежко е положението с населението, което живее в риск от бедност и социално изключване. През 2012 г. 49% от българите са били в такава опасност, през 2016 г. те са около 40%, като според Евростат това е доста малък спад за толкова години.
Като критична е определена и ситуацията с високия процент младежи на възраст от 15 до 24 г., които нито учат, нито работят. В края на 2016 г. те са 18% от населението. Незавидното ниво на дигиталните умения на българите също е взето под внимание – близо един на всеки трима българи на възраст между 16 и 74 г. могат да работят с компютър.
Отчита се повишаване на тенденцията на рано напускащи училище деца и младежи. Общо 13.8% деца са напуснали училище преждевременно, докато този процент преди 6 години е бил 12.5.