Рискът от бедност за България през 2008 година е бил 21% при средна за ЕС 17%. Това заяви Драгомир Драганов, експерт от МТСП, цитирайки резултати от представително проучване на конференция в министерството, предаде БГНЕС.
Целта на форума е да се провокира дебат относно отворения метод на координация в борбата с бедността и социалното включване по повод обявената от ЕС 2010 година за борба срещу тези явления. Според изследването, което цитира Драганов, подоходното неравенство, което представлява съотношението между 20% от хората с най-високи и 20% с най-ниски доходи - за България то е 6.5, докато за Европейския съюз средното ниво е около 5. Рискът от бедност сред възрастните и децата за страната ни също е сред високите за ЕС.
Отвореният метод е инструмент за по-добро управление, а неговият старт е даден от Европейският съвет в Лисабон през 2000 година. Целта е чрез него да се координират политическите с финансовите инструменти за изкореняване на бедността. Бедността не винаги се разпознава лесно, но един на всеки шест души в Европа е засегнат от нея, тя е реалност за почти 80 млн. души в ЕС - 19 млн. души, от които са деца. Един на всеки пет човека или 100 млн. европейци живеят в лоши жилищни условия. Въздействието на икономическата криза се почувства чрез нарастване на безработицата, тя оказва натиск и върху националните социално-осигурителни системи. Очаква се чрез Отворения метод на координация в ЕС броят на живеещите под прага на бедността да намалее с 25% или с 20 млн. души до 2020 година.