350 – числото, което ще спаси Земята

14.12.2009 | 11:25
по статията работи: econ.bg
Изследвания показват, че земната атмосфера може да понесе най-много 350 ppm (частици на милион) въглероден диоксид, без да настъпят катастрофални промени в климата
350 – числото, което ще спаси Земята

 

350 – това е най-актуалното число на международната конференция за климатичните промени на ООН в Копенхаген, предаде AP.

Докато течеше поредният ден от конференцията и полицията трябваше отново да озаптява екоактивистите, камбаните в датската столица удариха 350 пъти. Това се случи и на стотици други места по света. Причината – най-новите изследвания показват, че земната атмосфера може да понесе най-много 350 ppm (частици на милион) въглероден диоксид, без да настъпят катастрофални промени в климата.

„Това е най-важното число в света. Това е границата между живота на планетата и едно наистина пусто бъдеще”, твърди Бил Маккибън, основател на природозащитната група 350.org.

Вече 100 държави от присъстващите на конференцията са се подписали под т.нар. петиция 350 – да задържим нивото на въглероден диоксид до тази граница. Но не всички се хващат – всъщност Земята вече живее над границата „350”. Според официални данни последният път, когато атмосферата на нашата планета е имала 350 ppm въглероден диоксид, е бил 1989 година. Сегашното ниво е 390 ppm. Когато през 1958 година за пръв път започват да се измерват нивата на въглероден диоксид в земната атмосфера, те са били 315 ppm.

Откакто нивото на CO2 е прескочило 350 ppm, е започнало топене на полярните ледове плюс други драматични промени в климата. Известният специалист от НАСА Джеймс Хансен твърди, че само връщането под тази граница може да спаси планетата. Но все още мнозина политически лидери, икономисти и дори учени вярват, че Земята може да бъде спасена и с по-малко строги мерки.

През тази седмица ще стане ясно докъде може да стигне Копенхаген – американският президент Барак Обама и още над 100 политически лидери ще се появят в датската столица. Точката на кипене е известна – колко голямо да е финансирането за страните от Третия свят и какви точно да бъдат договорените нива за намаление на вредните емисии. Вчера (13.12.09) Мексико и Норвегия предложиха създаването на „Зелен фонд” на стойност 10 млрд. долара от 2013 година, които да отиват за преодоляване на проблемите в борбата с климатичните промени от развиващите се икономики. До 2020 година парите в този фонд ще се увеличават до 30-40 млрд. долара годишно. Неуспех, обаче, претърпяха разговорите около предложението за спасяване на тропическите гори поради нежеланието на по-богатите да окажат финансова помощ. Именно споразумение за спасяването на тропическите гори се счита за ключов елемент при договарянето на нов Протокол от Киото.

Междувременно над 200 природозащитници бяха задържани от датската полиция само през вчерашния ден. Други 1000, задържани в събота (12.12.09), бяха пуснати без обвинения.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 13.11   615 г. – Започва понтификатът на папа Адеодат I. 1002 г. – С благословията на крал Етелред II се извършва масово убийство на датчани, живеещи в Англия. 1775...