400 хил. лв. са нужни, за да заработи у нас телефон за изчезнали деца

25.05.2012 | 15:28
по статията работи: Лили Бончева
Над 2 милиона деца годишно изчезват по света
400 хил. лв. са нужни, за да заработи у нас телефон за изчезнали деца
Снимка: Sxc.hu

Близо 400 000 лева са нужни, за да има и в България телефон за изчезнали деца, така както в още 17 държавни-членки на ЕС. Макар държавата да подкрепя идеята, пари няма, каза Русанка Венелинова - изпълнителен директор на фондация "Център Надя", цитирана от БТА.

Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) вече е дала разрешение за ползване на телефон 116 000, такъв, какъвто е в цяла Европа, но предстоят преговори с телекомуникационните оператори обажданията да са безплатни.

Дори това да бъде договорено обаче, телефонът отново може да не заработи, макар за това да се полагат усилия от 3 години. Причината е, че няма осигурени финанси за необходимите поне осем оператори и екип, който да работи с намерените деца, алармира Венелинова.

"Център Надя" в момента кандидатства за финансиране по програмата "ДАФНЕ" по специален оперативен грант за заработването на телефон 116 000.

"Над 2 милиона деца годишно изчезват по света. Това е само върхът на айсберга, защото в действителност са много повече", твърди Венелинова.

"За 2011 година има 44 случая на изчезнали деца в България. Служителите на МВР са открили обаче общо 49 деца", продължи тя, цитирана от БГНЕС. Причината за тази бройка е, че се работи и по стари случаи, някои от които са отпреди 20 години. Никой не се занимава със статистиката, за да разбере колко деца живеят на улицата.

"Телефонът 116 000 не е оперативен, от 3 години работим той да стане действащ и в нашата страна", поясни Венелинова. От миналата година има голямо развитие по този въпрос. "Работихме в междуведомствени групи за разработване на механизъм за общи усилия, постигнахме споразумение с МВР. Остават малко стъпки – техническото подсигуряване на линията, както и финансирането и привличането на специалисти. За финансирането на материалната база и персонала има проект, изпратен до ЕК", поясни Венелинова.

"При тези случаи ако не се работи активно в първите 24 часа се откриват за съжаление трупове, това се случва и в нашата страна", каза още Венелинова. Особено уязвими са деца, които боледуват или имат умствени увреждания. Смисълът на този телефон е да се координират действията на работещите по случаите, както и да се окаже морална помощ и подкрепа на родителите, допълни Венелинова.

За създаване на дълготрайна и ефективна практика за превенция на изчезването на деца е нужно сътрудничество между правозащитните органи и неправителствените организации, поясни изпълнителният директор на фондацията. За момента дългосрочни сътрудничества има с МВР, представители на Народното събрание, Комисията за регулиране на съобщенията и телефонните оператори.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...