400 000-500 000 българи са заразени с хепатит С и В

22.10.2009 | 11:52
по статията работи:
Ранното лечение на хепатит С е 42 пъти по-евтино от преодоляването на последиците. В България вече не се чака за лечение на заболяването
400 000-500 000 българи са заразени с хепатит С и В

400 000-500 000 българи са заразени с хепатит С и В. Тази информация беше съобщена по време на международен семинар във Варшава на тема "Хепатит С - тихата епидемия", който беше проведен под ръководството на полския Институт за права на пациентите и здравно образование и научен комитет под ръководството на проф. Валдемар Халота.

Данните за разпространението на болестта в България са недостатъчни, съобщи по време на семинара доц. Людмила Матева от МБАЛ "Св. Иван Рилски". Последното скринингово изследване по тази тема е правено преди около 10 години сред 10 000 българи и показва 1,4 % заболеваемост с хепатит С и 3,8 % - с хепатит В.

До юли 2009 година над 1200 пациенти в България са лекувани по Националната програма за лечение на хепатит С чрез НЗОК; от юли 2009 г. насам пациентите в страната чакат само един-два месеца, за да стартира лечението им, каза доц. Матева.

Хепатит C засяга милиони хора от Източна Европа и Евразия, въпреки че реалният брой на заразените е неизвестен. В доклад на Европейския парламент се съобщава, че очакванията са за 200 % нарастване на чернодробните заболявания в периода 2010-2015 година.

Ранното лечение на все по-разпространяващото се и социално значимо заболяване хепатит С е 42 пъти по-евтино от преодоляване на тежките последици от задълбочаването му, стана ясно по време на семинара.

По време на семинара беше представена Бяла книга за вируса на хепатит С в Централна и Източна Европа и страните от района на Евразия. Бялата книга е съставена от Центъра за изследване на европейски политики (CEPS) в сътрудничество с "Фармарк" (PharmARC) - компания, специализирана в областта на фармацевтичните изследвания. В изследването е анализирана епидемиологията на Хепатит С, оценени са съответните дългосрочни социално-икономически последици за региона и пътищата за лечение и борба с това заболяване.

Според изследването хепатит С е една от водещите заразни болести, свързвани с бедността, редом с ХИВ/СПИН, туберкулоза и малария. Броят на заразените с хепатит С е 4-5 пъти по-висок от броя на заразените със СПИН.

В 50-75% от случаите болестта причинява широк кръг от тежки чернодробни заболявания като чернодробна цироза, рак на черния дроб и др. Хепатит С се счита за основна причина за повечето чернодробни трансплантации.

Според Световната здравна организация над 170 милиона души по света са заразени с вируса на хепатит С, което представлява окобо 3 на сто от населението на земята.

В семинара участваха президентът на Европейската асоциация на пациенти с чернодробни заболявания (ELPA) г-жа Надин Пьорковски, представители на Световния алианс за хепатит (WHW), както и квалифицирани експерти по темата от България, Полша, Словакия, Словения, Чехия, Румъния, Хърватия, Сърбия, Литва и Латвия.

Целта на семинара беше да събере медицински експерти, държавни служители и политици, както и представители на пациентските организации, за да дискутират заедно проблемите на това заболяване. Очаква се резултатите от тези дискусии да изиграят съществена роля по отношение на политиките в областта на здравеопазванвето в страните от Централна и Източна Европа и Евразия.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...