Минималният размер на осигурителния доход за самоосигуряващи се лица става 420 лв., а за земеделските и тютюнопроизводителите - 240 лв. Тези промени в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване приеха на второ четене депутатите от Комисията по бюджет и финанси, предаде Агенция "Фокус".
Пламен Орешарски предложи стъпката да не е толкова голяма, а да бъде 320 лв. Поддържаме ниска вноска 260 лв. защото това беше политика за насърчаване на стопанската инициатива, посочи Орешарски.
Хасан Адемов предложи да останат същите вноски, но и неговото предложение беше отхвърлено.
Депутатите отхвърлиха и предложението на бившия министър на труда Емилия Масларова за увеличаване на приходите с увеличаване на максималния осигурителен праг в размер на 2400 лв. Заместник-министърът на труда и социалната политика Христина Митрева заяви, че се въвежда нов момент в държавното обществено осигуряване - доброволното самоосигуряване на всички морски лица, които плават под български флаг.
Днес бяха гласувани на второ четене и бюджетите на Държавен фонд "Земеделие" и Българската академия на науките. По предложение на шефа на земеделската комисия Десислава Танева издръжката на ДФ "Земеделие" беше увеличена за сметка на тази на БАН. В цифрово изражение това означава, че фондът ще получи субсидия в размер на 120 млн. лв., а академията - 74 млн. лв.
70 млн. лв. ще постъпят в бюджета на ДФЗ от отпадането на преференциите за акциза на горивата, които ползват земеделските производители, 40 млн. лв. - от намаляването на капиталовите разходи, а 10 млн. лв. се прехвърлят в бюджета на ДФЗ от този на БАН.