460 млн. евро е общият размер на привлечените средства от първично публично предлагане на акции (IPO) на Българската фондова борса (БФБ - София) от 2004 г. досега. Това заяви председателят на Съвета на директорите на борсата Асен Ягодин по време на конференция "Перспективи за развитие на небанковия финансов сектор".
От 2004 г., когато е даден старт на публичните предлагания на акции на компании на борсата, до сега са реализирани 24 IPO. Най-големите публични предлагания са на книжата на Първа инвестиционна банка (54.7 млн. евро), Каолин (31.6 млн. евро), Корпоративна търговска банка (29.9 млн. евро), Химимпорт (22.6 млн. евро) и Енемона (17.1 млн евро).
58% от оборота на БФБ идва от сделки извън регулирания пазар. От началото на кризата оборотът на борсата рязко е спаднал поради оттегляне на инвеститори и изтегляне на суми от инвестиционни схеми. Най-голям е спадът при дружествата със специална инвестиционна цел. През 2010 г. е пусната само една емисия на такова дружество, докато през 2007 г. са били 20.
От началото на 2012 г. предстои промяна в структурата на БФБ. Пазарът ще бъде разделен на две - основен и алтернативен. Акциите в основия пазар ще бъдат обособени в два сегмента - Premium и Standart.
Предстои излизане на БФБ на държавните дялове (33%) от електроразпределителните дружества. EVN ще бъде листнато на борсата на 21 декември, E.ON - през първото тримесечие на следващата година, а ЧЕЗ - през второто тримесечие на 2012 г. "Очаква се това да доведе до привличане на нови инвеститори и излизане на БФБ от точката на „замръзване", в която е от 3 години насам", заяви Ягодин.