Мобилни телефони има в почти всяко българско семейство и от преносимостта на номера ще спечелят абонатите на GSM операторите, които са милиони, подчерта премиерът Сергей Станишев пред новия председател на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) Веселин Божков (на снимката долу). Двамата обсъдиха задачите пред ведомството през 2008 г. и подготовката на нормативните актове, които ще повишат ефективността и качеството на предлаганите услуги в телекомуникационния сектор, съобщи правителствената информационна служба.
Председателят на комисията информира премиера, че на последното си заседание регулаторът е приел документа, който регулира преносимостта на номера в мобилните телефонни мрежи. Това ще позволи на абонатите на отделните оператори да запазват не само 6-цифрения си номер, но и кода пред него, който указва на кой мобилен оператор са клиент. Божков каза, че за смяната абонатите ще плащат достъпна такса. Средноевропейската цена е 5 евро. Българските мобилни оператори са постигнали договореност тя да бъде 5 лв. при максимално удобна процедура за абонатите. През следващите месеци националният телекомуникационен регулатор ще наблюдава пазара и ще следи за недопускане на нелоялни търговски практики от дружествата.
Министър-председателят изтъкна, че опростените процедури са важни, тъй като масовото използване на мобилната телефония вече я е превърнало в социална услуга и гражданите не бива да се затрудняват.
КРС е приела и решение, с което задължава операторите със значително въздействие на пазара да намалят цените на едро за терминиране от фиксирана в мобилна телефонна мрежа. Това ще стане на 4 стъпки в продължение на две години. В момента цените са 38,1 стотинки в силен и 36,6 стотинки в слаб трафик. От 1 февруари те ще станат съответно 35 ст. и 32,5 ст. Предвидено е следващите понижения да бъдат направени от 1 юли 2008 г. и 1 януари 2009 г., както и от 1 юли 2009 г. Очаква се в края на периода цените да спаднат с 34,3% при силния и 48 на сто при слабия трафик.
Веселин Божков запозна премиера и с подготвяните от комисията предложения за промени в Закона за електронните съобщения, с които се отразяват препоръките на Европейската комисия от средата на м. г. През март предстои те да бъдат внесени за разглеждане от правителството. За прилагането на закона е необходимо и утвърждаването на 36 подзаконови нормативни акта.