Системите на градския транспорт в седем големи града - София, Бургас, Варна, Пловдив, Стара Загора, Плевен и Русе, ще бъдат подобрени с общо 575 млн. лв. парите се осигуряват от схема на Оперативна програма "Регионално развитие" (ОПРР) и националното съфинансиране.
Днес беше подписан договор за модернизацията на градския транспорт в Пловдив. Подписите си под документа сложиха ръководителят на управляващия орган на Оперативната програма „Регионално развитие” 2007 – 2013 Деница Николова и кмета на община Пловдив Иван Тотев в присъствието на министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
Проектът „Модернизация и изграждане на устойчив градски транспорт в град Пловдив” е на стойност 44 млн. лв. Той включва най-вече преминаването към електронно управление на обществения транспорт.
Дейностите по реализацията му предвиждат изграждането на система за електронно таксуване на пътниците, система за управление на превозните средства и на светофарните уредби, център за управление на трафика и контрол на кръстовищата, изграждането на 48 километра велосипедни алеи и планиране и проучване за разширението на градския транспорт.
Срокът за изпълнение е 36 месеца.
Кметът на Пловдив Иван Тотев (на преден план) и ръководителят на управляващия орган на ОПРР Деница Николова (на заден план) подписват договор за модернизацията на градския транспорт в Пловдив в присъствието на министър Лиляна Павлова (по средата). Снимка: МРРБ
Първите одобрени проекти по тази схема бяха на град Бургас (131 млн. лева) и на град София (122 млн .лв.), припомнят от пресцентъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Предстои подписването на договорите за общините Варна, Стара Загора и Плевен. Община Русе е в процес на оценка и вероятно до края на месеца ще получи одобрение.
С подписването на договорите за градския транспорт ресурсът по ОПРР ще бъде почти напълно изчерпан. Съгласно взетото решение на Комитета за наблюдение спестените средства по линия на оперативната програма ще бъдат насочени към нова схема - за интегрирано градско развитие, каза министър Павлова днес. Тя цели да допълни съществуващите инвестиции и да допринесе за развитието и на градския транспорт.
МРРБ създаде специално звено, което до 2020 година ще се занимава с управлението на големите инфраструктурни обекти, насочени към интегриран градски транспорт и финансирани в рамките на този и на следващия програмен период на Оперативната програма.