70% от работодателите у нас търсят да наемат служители със средно или специално образование. Значително по-малка част или едва 18 на сто са тези, които държат персоналът им да е завършил висше образование, а най-малко фирми или 12% от тях търсят хора с ниска квалификация. Това показва анализ, представен по време на кръгла маса на тема "Младежката заетост – предизвикателства и решения", организирана от Европейската сметна палата и Сметната палата на България.
Данните от него сочат, че за 52 на сто от работодателите новопостъпилите на работа младежи не могат да носят отговорност. По думите на 48 на сто от представителите на родния бизнес пък младите не могат да работят в екип.
Заедно с това от данните става ясно, че около половината от трайно безработните са с много ниско ниво на образование. По този въпрос вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин коментира: „Голям проблем са стимулите за младите хора, които са без работа. Мотивацията им да започнат да се изучават не е голяма“. Той допълва, че един от основните проблеми е размерът на заплатите, тъй като по програми за младежка безработица няма как да се дават по-високи от минималните заплати от около 400 лева.
„Младежката безработица у нас е около средните европейски равнища, но в България най-много младежи са трайно извън пазара на труда. Това означава, че младежката безработица у нас не е толкова проблем на икономическия цикъл и моментното състояние“, допълва Калфин, цитиран от в-к „Стандарт“.
По думите на вицепремиерът е необходима по-активна политика, за да не се стига до това голяма група млади хора да останат извън пазара на труда.