80% от жените-мениджъри у нас са намерили баланса

15.06.2011 | 14:57
по статията работи: Петър Чернев
Маркетингът, човешките ресурси и ПР-ът - областите, в които дамите у нас са най-успешни
80% от жените-мениджъри у нас са намерили баланса

Маркетингът, човешките ресурси и ПР-ът са областите, в които жените са най-успешни като мениджъри. На обратния полюс са чисто мъжките професии - логистика и транспорт, строителство и недвижими имоти и енергетика. Това показват резултатите от проучването "Women in management" ("Жените в управлението") на компанията "Стантън Чейс България", която се занимава с директен подбор на топ мениджъри.  В проучването са били анкетирани 142 дами. От тях 63% са били на възраст между 30 и 39 години. 85% от интервюираните имат магистърска степен.

80% от дамите-мениджъри в България смятат, че са намерили баланса в живота между кариерата и личния живот. За Сърбия съответно този процент е 41 на сто, а за Румъния - 65%. Според управляващия мениджър на "Статън Чейс България" Дарина Пенева тези данни могат да бъдат обяснени с факта, че едва 37% от дамите у нас заемат повече от една мениджърска роля, докато в Румъния и Сърбия този процент е по-висок. Тя добави, че е нормално когато човек отделя  време за допълнителни социални и бизнес ангажименти да жертва и лично време.

Личностните качества, професионалният опит и наличието на ментор по време на ранните години от професионалното развитие или по време на обучението. Това са основните фактори, които интервюираните са посочили като водещи и определящи за тяхното развитие. В същото време 80% от анкетираните са се съгласили с твърдението, че красотата и стилът отварят вратата за кариерно развитие.

51% от анкетираните дами смятат, че получават заплата, сходна на тази, която биха получавали мъже на тяхната позиция. От данните става ясно, че дамите в Сърбия се чувстват най-уверени, че получават заплати, сходни с тези на мъжете. На второ място след тях идват румънките и накрая се нареждат българките.

В същото време от данните става ясно, че 52 на сто от жените у нас смятат, че на един или друг етап от кариерата си са имали известни трудности и са срещнали ограничения да се развиват като мениджъри. За сравнение за Румъния този процент е 14, а за Сърбия - 52 на сто. От думите на Пенева стана ясно, че по време на изследването не е бил задаван въпрос с какво точно са били свързани ограниченията, с които са се сблъсквали дамите.

Проблем с делегирането на задачи, приемането прекалено лично на неща, които не им харесват, и липсата на визия за развитието на съответния човек са били посочени като основните недостатъци на работещите в България по време на международна среща на "Стейтън Чейс". По този повод Дарина Пенева коментира, че тези слабости донякъде са нормални, тъй като страната ни от сравнително кратно време е преминала от планова към пазарна икономика.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...