Близо 80 % от месото за преработка и една трета от млякото, консумирано в България, се внася от чужбина. Негативната тенденция бе съобщена по време на конференция по проблемите на млечния сектор в България, която се провежда в Пловдив.
Мерките за преодоляване на дефицита налагат принципно нова политика в сектора животновъдство заяви заместник-министърът на земеделието и храните Явор Гечев, цитиран от БНТ,
До края на годината правителството предвижда създаването на 200 пункта за изкупуване на мляко в страната. Техни собственици ще бъдат производителите и общините.
“Този похват на практика лишава целия сив сектор от бизнес, тоест икономически неизгодно ще стане да не се спазват правилата на държавата, а от своя страна държавата ще може да гарантира 100 % качество по отношение на базовата суровина”, каза още Явор Гечев.
Предвижда се и изграждането на шест регионални борси в страната за директна продажба от производителите. Правителството иска да създаде 50 ферми за отглеждане на овце със средства от Катар. Стопанствата ще могат да се изкупуват от фирмите за 15 годишен период:
“На сега действащите български животновъди отново няма да бъдат полезни, виждате, че се говори за едни ферми, които ще бъдат държавни”, отбеляза председателят на Националната асоциация на животновъдите Бойко Синапов.
От правителството обмислят и промени в субсидирането животновъдите. Вместо на глава животно, ще се финансира добивът на литър мляко и месото изкупени от лицензирани фирми.