Ръководството на британската финансова институция Barclays обмисля разделянето ѝ на 2. Отделът, който се занимава с инвестиционно банкиране, може да бъде преместен в Ню Йорк. В същото време в Лондон би трябвало да останат централата на банката, както и звеното, занимаващо се с търговско банкиране.
Промените описа във вчерашния си брой британският вестник The Sunday Times, без да посочва източниците си за тази новина. Според запознат със ситуацията обаче информацията е неточна.
Сайтът MarketWatch припомня, че миналата седмица председателят на борда на директорите на банката Маркъс Ейджиъс напусна поста си. Ден по-късно той беше последван от главния изпълнителен директор на компанията Боб Даймънд.
В края на юни банката беше глобена с 450 млн. долара за това, че се е опитвала да манипулира межубанковия лихвен процент Libor. Тези действия са повлияли на лихвите на трилион долара, които са били отпуснати под формата на заеми в различни части на света.
Междувременно бившият главен изпълнителен директор на британската банка Мартин Тейлър призна, че е отказал да приеме оставката на Боб Даймънд през 1998 г.
Последният искал да напусне поста си начело на Barclays Capital (вече известна като Barclays Investment Bank). Решението му било продиктувано от огромните загуби, които банката понесла от решението на руското правителство да обяви дефолт (дефолт е термин във финансите, с който се обозначава нежеланието, невъзможността или пък частичната възможност на юридически или физически лица да плащат финансовите си задължения – бел.ред.).
В коментара си Тейлър обяснява, че всички банки са претърпели загуби от решението на руското правителство. Положението било особено тежко за Barclays, тъй като от отдела на Даймънд показали нулево уважение към международните правила, пише „ФТ“.