Петролният гигант British Petroleum ("Бритиш петролиум") е постигнал извънсъдебно съдебно споразумение за уреждане на исковете, подадени срещу нея от хилядите частни ищци, пострадали от гигантския петролен разлив в Мексиканския залив, предаде Асошиейтед прес.
Най-големият разлив в историята на САЩ беше предизвикан от потъването на петролната платформа на компанията Deepwater Horizon през април 2010 г., припомня АФП. Заради него пострадаха десетки хиляди хотелиери, ресторантьори, рибари и физически лица, които вследствие на инцидента загубиха поминъка си или получиха тежки здравословни проблеми.
Вчера компанията съобщи, че очаква в рамките на споразумението за компенсации да плати най-малко 7,8 милиарда долара. Парите ще дойдат от Фонда за обезщетения, създаден от British Petroleum.
Постигнатото споразумение не включва исковете срещу компанията, внесени от американското министерство на правосъдието и от други федерални служби, както и от местни органи на властта на САЩ и Мексико.
Заради развитието по случая насроченото за понеделник (5 март) съдебно заседание по делото се отложи с една седмица. Най-вероятно то ще се отлага и занапред, тъй като съдията по делото Карл Барбие от федералния съд в Ню Орлийнс ще иска да даде възможност за провеждане на преговори за постигане на допълнителни споразумения във връзка с инцидента, коментира АФП.
Преди няколко дни американските агенции съобщиха, че British Petroleum се е съгласила да затвори Фонда за уреждане на щети по разлива, който управлява 20 млрд. долара, и да прехвърли останалите в него 14 млрд. долара на ищците, които твърдят, че разливът е разрушил бизнеса им. Фондът беше създаден през август 2010 година, за да може по-бързо да урежда дела по обезщетения във връзка с екологичната катастрофа.
При инцидента преди 2 години загинаха 11 души, а във водите на Мексиканския залив попаднаха 4,9 милиона барела петрол.