Снимка: Reuters
Днес (01.05) в Ню Йорк ще се състои съдебното изслушване относно искането за обявяване в несъстоятелност на американската автомобилна компания Chrysler. Компанията поиска защита от кредиторите по т.нар. Глава 11, която е предвидена в американското законодателство, пояснява Associated Press.
Месеци наред Chrysler оцеляваше благодарение на правителствената помощ. Сега обаче ръководството е решило да направи тотална реорганизация на дейността. Плановете включват временно прекратяване на дейността (за между 60 и 90 дни), а после, съвместно с италианската Fiat, компанията ще произвежда екологично чисти автомобили. Това е постижимо, коментираха и от Белия дом.
Всички заводи на Chrysler ще прекратят работата си в понеделник (04.05) и ще останат затворени за поне 60 дни. При нормални обстоятелства времето за възстановяване едва ли би било достатъчно, но зад компанията стои правителствената подкрепа, коментират икономистите.
След като Chrysler "изплува" 55% от компанията ще стане собственост на Съюза на автомобилните работници UAW. Американското правителство ще бъде собственик на 8%, а правителството на канадската провинция Онтарио - 2 на сто от автомобилопроизводителя. Според постигнато споразумение с Fiat, италианската компания ще даде достъп до технологията си за производство на икономични и екологично чисти автомобили. В замяна ще получи 20% от Chrysler. Има опция този дял да нарастне и до 35 на сто.
Големите кредитори на Chrysler се договориха по-рано през седмицата да преструктурират дълга на компанията. В разговори с финансовото министерство на САЩ четири банки, които държат 70% от задълженията на Chrysler (общо 6,9 млрд. долара) се съгласиха да получат 2 млрд. долара и да опростят останалите задължения. Останалите кредитори, основно инвестиционни компании, обаче не се съгласиха с това условие и компанията трябваше да обяви фалита си.