Американският гигант Coca-Cola е обвинен, че изчерпва подземните води в Индия. Щатът Керала иска компенсации от американската компания, съобщава френският в. "Монд", цитиран от БГНЕС.
На 24 февруари парламентът на Керала, щат в Южна Индия, одобри създаването на специален съд, който да се произнесе по исковете за компенсации срещу Coca-Cola, обвинена, че е замърсила и използвала
прекомерно подпочвените води, застрашавайки здравето на хиляди жители на щата.
Загубите за земеделието, замърсяването на водата, заболяванията възлизат на 48 милиона долара (34 милиона евро). Въпросният завод е построен през 2000 г. на обработваеми земи в щата Плачимада, намиращ се сред оризища, консумиращи огромни количества вода. Няколко месеца след като заводът започнал работа, жителите се оплакали от разваляне на водата, а след това и от спад на подпочвените води. Всеки ден са били изчерпвани средно по 500 000 литра и са били изхвърляни по 150 000 литра отпадъчни води.
Заводът е затворен през 2004 г. след протест на жителите и по заповед на Комитета за контрол на замърсяването в Керала. Но Coca-Cola продължава да отстоява правото си на експлоатация и отнася случая пред Върховния съд, който все още не се е произнесъл. Научните изследвания обаче са тревожни. Още през 2003 г. проф. Джон Хенри, по това време токсиколог във факултета по медицина на Империъл Колидж в Лондон, предупреждава за "опустошителните последици от отпадъчните води за населението в околностите". Тези води били с високо съдържание на хлор и на кадмий, които могат да причинят рак, кожни заболявания и дихателни проблеми. Въпреки че разследване на Комитета за контрол на замърсяването на щата Керала стига до подобни заключения, Coca-Cola продължава да отрича обвиненията.
Миналата седмица компанията изрази съжаление от създаването на специалния съд, заявявайки, че гласуваният от парламента на Керала законопроект "е лишен от факти и научни данни". Съществува обаче и друго научно изследване, което американският гигант трудно може да оспорва, тъй като самият той го е финансирал. То засяга и други негови заводи, които също използват прекомерно подпочвените води. Изследването е осъществено от Института по енергетика и ресурси TERI и показва, че най-вече заводът в Каладера, щата Раджастан, има дял за "влошаването на положението с водата и за напрежението със съседните общини".
Институтът, ръководен от Раджендра Пачаури, който е и президент на ГИЕК (Групата от междуправителствени експерти за развитието на климата) не вижда как може да се подобри положението и препоръчва затваряне на завода или преместването му. Coca-Cola планира да установи система за събиране на дъждовна вода, която "има потенциал" да позволи зареждането на резервите от подпочвени води.
Coca-Cola със сигурност не е единственият виновник и полага усилия за подобряване на методите си за производство. Сега са й необходими "само" 2.1 литра вода, за да произведе 1 литър от напитката си спрямо 4.7 през 2004 г.
Напрежението със земеделските производители достигна своя връх през лятото. Когато е горещо, земеделците трябва да поливат нивите си, докато Кока Кола трябва да увеличи производството, за да отговори на голямото търсене. Липсата на ясна правна рамка в някои щати също подхранва напрежението. "Това, от което се нуждаем, е промяна на манталитета на фермерите, за да не пилеят водата с традиционните си методи на напояване, а да се подготвят да приемат модерните методи като системата за капково напояване", смята Камлеш Шарма, представител на отдел "Връзки с обществеността" на Coca-Cola.
Компанията е финансирала 331 проекта за подобно напояване. Но тази система изисква скъпа поддръжка и ноу-хау, които все още не са достъпни за всички. Все повече хора трябва да търсят вода все по-надълбоко с помпи, работещи с дизел. Липсата на вода струва скъпо, особено на най-бедните.