Технологичните гиганти Facebook и Microsoft оповестиха, че ще си сътрудничат за полагането на подокеанския оптичен кабел с най-големия капацитет за пренос на данни, съществувал някога, предаде The Verge. Кабелът, наречен MAREA, което на испански означава „прилив“, ще бъде дълъг 6600 километра и ще свързва щата Северна Вирджиния и Билбао. Той ще има капацитет от 160 терабита в секунда, което е няколко милиона пъти по-бърз пренос на данни от скоростта, предлагана от конвенционалните домашни доставчици.
Двете компании обявиха, че са наели инфраструктурната компания Telxius, притежавана от световния телекомуникационен гигант Telefonica, за менъжиране на проекта. Осве това тя трябва да увеличи мрежовите хъбове от Европа до Африка, Близкия изток и Азия. Очаква се началото на проекта да е през август тази година и той да бъде приключен до октомври 2017 г.
„За да можем да обслужваме клиентите си по-добре и за да сме способни да предоставим надеждната връзка, която те очаква, ще продължим да инвестираме в нови и иновативни начини за подобряване на Microsoft Cloud и глобалната интернет инфраструктура“, посочи мрежовият директор за света на Microsoft Франк Рей. „Това е важна нова стъпка в изграждането на следващото поколение интернет инфраструктура“, допълни още той.
Дори и предвид участието на Telxius в проекта, сътрудничеството между Facebook и Microsoft за изграждане на кабела е повратна точка в работата на двете компании, които и в миналото са били част от телеком консорциуми, опериращи подоекански кабели, но досега не са финансирали директно подобни начинания. Целта на проекта ще е да се увеличи скоростта на пренос на данни по света между колосалните информационни центрове на двете компании. Понастоящем и Facebook, и Microsoft предлагат облачни услуги, като Facebook обслужва повече от 1,65 млрд. потребители по цял свят, а Microsoft поддържа онлайн услуги като Azure, Bing, Xbox Live и Office 365.
Инвестициите в подокеанската инфраструктура за пренос на данни не са нова тенденция сред технологичните компании, които заделят значителни суми за подобни начинания от години. Към момента Google има два подокеански кабела, свързващи САЩ с Япония и други части на Азия, както и с Южна Америка.