Fitch: България е заплашена от срив на гръцките банки*

09.03.2010 | 11:47
по статията работи:
МФ: Агенцията манипулира общественото мнение. Според анализатори негативните оценки на Fitch са продиктувани от прекратения от правителството договор с нея
Fitch: България е заплашена от срив на гръцките банки*

*Информацията е актуализирана в 14:00 часа

Гръцките банки в България са застрашени заради кризата в съседната държава. Прогнозата е на анализаторите от рейтинговата агенция Fitch и компанията за макроикономически изследвания Capital Economics. Заедно с това Fitch прогнозира и отрицателен икономически растеж в България. Вчера стана известно, че държавата още преди месец е прекратила отношенията си с рейтинговата агенция, пише вестник "Пари". Днес от Министерството на финансите коментираха, че Fitch манипулира общественото мнение.

 

Fitch: Има риск българските банки да бъдат "изсмукани" заради проблемите в Гърция

България, която има най-малък бюджетен дефицит в Европейския съюз, рискува да стане свидетел на "изсмукване" на банките си заради финансовите проблеми на съседна Гърция, предупреди вчера Fitch. Мерките, предприети от гръцкото правителство, ще навредят на печалбите и капиталите на банките, което на свой ред ще доведе до финансова нестабилност, която ще се разпростре на Балканите, заявяват анализатори, цитирани от агенция Bloomberg. Румъния, в която около 12% от банките са гръцка собственост, също е изложена на риск, предупреждават от Fitch, цитирани от вестник "Новинар".

Пренасяне на проблемите на Гърция в Европа

Разходите за финансиране на гръцките кредитни институции скочиха, след като страната приключи годината с бюджетен дефицит от 12,7 процента, кредитните рейтинги се смъкнаха, а облигациите на страната са най-ниско оценяваните в еврозоната. Мерките, предприети от гръцкото правителство, ще навредят на печалбите и капиталите на банките, смятат коментаторите.

"Най-вероятният канал за пренасяне на гръцките проблеми в други страни от Югоизточна Европа са чуждестранните поделения на гръцките банки", коментира пред Bloomberg Марк Йънг, анализатор на банковите пазари в развиващите се икономики при Fitch. "Всякакви проблеми с финансирането или ликвидността за гръцките банки ще се отразят върху дейността на дъщерните им компании в чужбина", смята Йънг.

"Подозираме, че финансирането на дъщерните компании ще става все по-трудно през годината. Дори и гръцките банки да оставят без промяна краткосрочното финансиране на звената си, по-големият риск е, че рецесията принуждава банките майки - както гръцките, така и тези от Западна Европа като цяло - да намаляват експозициите си в Източна Европа", казва Нийл Шиъринг, експерт за развиващите се пазари в Европа към Capital Economics.

Кредитният рейтинг на водещи гръцки банки беше намален от трите големи международни рейтингови агенции – Fitch, Standard & Poor's и Moody's.

Гръцките банки в България

Гръцките банки контролират около 30% от банковия пазар у нас. Гръцката национална банка е собственик на ОББ, а "Пощенска банка" е собственост на "Юробанк". Дъщерни дружества в България имат още "Пиреос" и "Емпорики", която е част от френската група "Креди агрикол". "Алфа банк" е регистрирала бизнеса си в България като клон.

Коментар

Кризата в съседната държава със сигурност ще има някакво отражение и върху банковия сектор в България заради сериозния дял на гръцки банки, коментира финансистът Емил Хърсев, цитиран от вестник "Пари". То обаче няма да е сериозно заради високата конкуренция на банковия пазар. Така че понижаването на дяловете на някои банки просто ще доведе до увеличаване на дяловете на други банки. Миналата седмица управителят на БНБ Иван Искров съобщи, че няма основания за притеснение и че централната банка следи пазара, макар че не подготвя отделен доклад за гръцките банки.

Fitch очаква отрицателен растеж на България

Според Fitch тази година гръцката икономика ще се свие с поне 4%. Това ще засегне най-сериозно България, която е ориентирала 10% от износа си към съседната държава. Агенцията е променила прогнозата си за икономиката на страната и вече вместо стагнация очаква отрицателен растеж за годината.

Прекратен договор и "стандартен рекет"

Това е втора негативна оценка на Fitch в рамките на няколко дни, след като в петък агенцията предупреди, че може да понижи кредитния рейтинг на България до неинвестиционен статус. Впоследствие обаче се оказа, че това не може да се случи, тъй като финансовото министерство е прекратило отношенията си с Fitch Ratings. Тригодишните споразумения с рейтинговите агенции са изтекли в края на миналата година. След преразглеждане министерството е решило да не подновява това с  Fitch. Мотивът е съкращаване на разходи, а агенцията е избрана по размер на годишните възнаграждения. Страната продължава да работи с Moody's и Standart and Poors.

Пред в. "Пари" икономически анализатори бяха единодушни, че посочените от Fitch показатели - брутният външен дълг и дефицитът по текущата сметка - всъщност не са проблемни и нямаха обяснение за публикувания преди дни анализ. Тогава старши икономистът на "Отворено общество" Георги Ангелов на шега попита дали финансовото министерство не е забавило плащането си към агенцията. Оказа се, че договорът е прекратен. Според Емил Хърсев това е причината за негативните оценки и става въпрос за "стандартен рекет".

МФ: Fitch манипулира общественото мнение

Рейтинговата агенция Fitch е направила манипулация на общественото мнение, че ще понижи рейтинга на България, заяви днес финансовият зам.-министър Ана Михайлова.

Заради това вицепремиерът Симеон Дянков ще постави въпроса за рейтинговите агенции на следващото заседание на Съвета на министрите на финансите на ЕС - ЕКОФИН. Михайлова беше категорична, че засега българските банки с гръцко участие са стабилни и се следят много внимателно. Няма основание за притеснение за спестяванията на българите.

Ето какво каза зам.-министър Михайлова: Според нас това е манипулация на общественото мнение от страна на Фич, тъй като преди около един месец изпратихме писмо до Фич за това, че имаме намерение да прекратим договора си с тях, главно поради фискални съображения. Не е редно малка страна като България да плаща 300000 лв. годишно, за да бъде рейгингована от още една плюс останалите три големи рейтингови агенции (JCRA, Moody's, Standard & Poor's - бел.ред.).

Михайлова коментира и съобщение на друга рейтингова агенция - Moody's, според което кредитната перспектива на банковата система на България е негативна, най-вече заради влиянието на рецесията в страната върху качеството на кредитите и печалбите на българските банки: Не. Внимателно видяхме това, което Moody's е казал, те не говорят за понижение на рейтинга, а за това, че е възможно гръцките банки, представени в България, да имат затруднения от рода на тези, които изпитват банките-майки в Гърция. Няма никакви основания за притеснения, заяви Михайлова, цитирана от Dariknews.bg.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...