България - страната членка на Европейския съюз (ЕС), която има най-нисък бюджетен дефицит, може да бъде изправена пред опасността кредитният й рейтинг да бъде понижен до степен "junk" (дълг с висок риск).
Външният дълг, който е по-голям от общото производство, застрашава финансовата стабилност на страната. Това заяви високопоставен представител на международната кредитна агенция "Фитч" (Fitch Ratings), цитиран от агенция Блумбърг (Bloomberg).
Бюджетната позиция на страната е силна. Има обаче рискове от страна на частния сектор, който има високи нива на външна задлъжнялост, поставящи страната в уязвима финансова позиция, посочи в телефонно интервю Едуард Паркър, ръководител на рейтингите за европейските страни с нововъзникваща пазарна икономика на агенцията в Лондон.
В момента оценката на Fitch за дълга в чуждестранна валута на България е BBB-, което е най-ниската инвестиционна степен. Негативната перспектива беше поставена на страната ни през април миналата година.
Bloomberg отбелязва, че брутният външен дълг на България възлиза на 37.6 млрд. евро към края на 2009 г., което е 111% от БВП. По думите на Паркър страната ни може да бъде подложена на натиск заради дефицита по текущата сметка и обвързаността си с еврото.
В момента рейтинг junk, определен от Fitch, имат две страни членки на ЕС – Латвия и Румъния. И двете държави разчитат на средства от МВФ, за да покрият разходите по дълговете си. Досега България не е търсила външно финансиране, припомня Bloomberg.
От Министерството на финансите ще коментират информацията едва след като кредитната агенция обяви окончателно своето решение.
Използван е текст на Standartnews.bg, Vesti.bg и Money.bg