Решението на Турция да блокира достъпа до популярни уебсайтове накара мнозина жители на страната да избегнат забраната, използвайки услугата за домейн имена на Google. Сега от интернет гиганта твърдят, че голяма част доставчици на интернет услуги в страната се маскират като Google DNS с цел да шпионират потребителите.
Ходът идва седмица след като в медиите се появи информацията, че Турция е започнала да блокира достъпа до Google DNS, пише технологичният сайт “The Verge”.
"Получихме няколко достоверни доклада и потвърдихме със собствено проучване, че системата за имена на домейни (DNS) на Google e е била разбита“, казват от Google в постинг на своя блог.
Работата на DNS е да преобразува името домейна, което изписвате в браузъра си, в IP адреса на въпросния сайт. В първите дни от въвеждането на забраната за достъп до социални медии в Турция, турските граждани можеха да възстановяват своя достъп до Twitter и YouTube като пренасочваха трафика си през DNS системата на Google. Сега обаче местните доставчици са започнали да настройват сървърите си така, че те да изглеждат като сървъри на Google. Това излага потребителите на риск че техният трафик може да бъде следен.
Турция блокира достъпа до услугите на социалните медии след като премиерът Реджеп Ердоган бе замесен в сериозен корупционен скандал, който бе раздухан в социални медии като YouTube и Twitter.