Google обучава компютрите да мислят, като за целта ще използва сайта за видеосподеляне YouTube. Това обяви съоснователят на компанията Лари Пейдж, по време на конференцията 2014 TED във Ванкувър.
Желанието на компанията е да направи компютрите все по-умни. Все още планът за това е в началото си, но се работи върху разработване на собствен проект за обучение на компютри. При него YouTube ще ''обучава'' машините, каза Лари Пейдж, цитиран от "Би Би Си".
По време на представянето си изпълнителният директор на Google обсъди новите планове, на гиганта, но и не пропусна да изрази неодобрението си относно програмите за масово следене от страна на американското правителство. Пейдж обаче добави, че онлайн потребителите трябва да приемат настъпването нова ера. В настоящето открития достъп до информация е неизбежен, допълни той.
Според Лари Пейдж не трябва да се мисли едностранно за свободния достъп до данни,защото споделянето на правилната информация с правилните хора може да бъде дори животоспасяващо. Като пример за това той даде анонимните медицински регистри, които според думите му трябва да бъдат достъпни, защото това може да помогне на милиони хора.
Една от най-вълнуващите идеи обаче беше за Google балоните, които да осигуряват достъп до интернет на места без такъв. Той вярва ,че това ще позволи да се включат в Internet пространството две трети от света без достъп до глобалната мрежа.
По време на речта си главният изпълнителен директор на Google заяви, че компанията планира да пусне автоматизираните си коли по пътищата до 2017 г. Той счита, че тази технология може да се окаже животоспасяваща и припомни, че в момента 20 млн. хора стават жертви на пътни инциденти. В САЩ пътнотранспортните произшествия са главната причина за смъртта на млади хора под 35 години. Автоматизираните коли на Google могат да променят това.
В края на речта си Лари Пейдж отправи призив към бизнеса да използват все по-активно новите технологии. Той каза, че повечето компании се провалят, защото ''пропускат бъдещето'' .