HP се опитва да ограничи ученическия труд в Китай

11.02.2013 | 10:25
по статията работи: Георги Георгиев
Електронният гигант налага правила, които ще защитават китайските ученици от експлоатация във фабриките на подизпълнителите на HP
HP се опитва да ограничи ученическия труд в Китай

 

Американският технологичен производител Hewlett-Packard (HP) прилага нови ограничения върху временната заетост на ученици и наети през агенции работници във фабриките на подизпълнителите си в Китай, информира „Ню Йорк таймс“.

Решението на HP идва след като друг щатски гигант – Apple, стартира политика на ограничаване на ученическия труд в китайските фабрики, произвеждащи моделите на смартфона iPhone и таблета iPad. Според анализатори ходът на Hewlett-Packard е поредният знак за цялостната промяна в отношението, което западните производители на потребителска електроника имат към проблемните трудови практики в комунистическата страна.

От дълги години много от фабриките в Китай разчитат на труда на ученици от горните гимназиални класове, на тези от професионалните училища, както и на работници на временни договори. Всички те биват наемани в моменти, когато има голям брой поръчки на нов модел от даден технологичен продукт, с които постоянните служители не могат да се справят.

Наетите ученици често се оплакват, че биват заставяни от ръководството на училището да поемат дълги смени и да работят нископлатена работа, която няма нищо общо с материята, която изучават в училище. Отделно местните власти в различните китайски провинции заставят училищата да предоставят ученически труд на фабриките, като в резултат училищните директори взимат бонуси.

Повече от десетилетие големите технологични компании пренебрегват проблема въпреки спорадичните доклади за лоши условия и отношение към учениците. Ситуацията обаче се промени миналата година, когато Apple се присъедини към местната Асоциация за честен труд (Fair Labor Association) – организация, която инспектира китайски фабрики, произвеждащи електронни продукти, в това число и телефона iPhone.

Промените

От Hewlett-Packard вече ще изискват от контракторите си ученическият труд в техните фабрики да бъде напълно доброволен. Оттук нататък всеки ученик да може да напусне работното си място във всеки един момент, ако има уважителна причина, без това да се отрази по някакъв начин негативно върху него.

Освен това учениците трябва да имат достъп до сигурен и лишен от репресия механизъм, по който може да се оплачат от лошите условия на труд, съобщават от HP. Задължително ще бъде те да работят в сфера, която допълва и развива областите, в които се обучават. Последното правило ще изведе от фабриките огромен брой деца, чието обучение няма нищо общо с електрониката или производството

Проблемът с наемането на ученици или на деца на работа не е нов за Китай. От една страна той отразява бума на китайската икономика и свързаните с него опити на част от производителите да останат конкурентоспособни, заобикаляйки трудовото законодателство. От друга страна е знак за тенденцията на свиване на работната сила в Китай заради политиката за ограничаване на раждаемостта до едно дете на семейство, която се прилага строго в продължение вече на четвърто десетилетие.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 05.11   1414 г. – Открит е Констанцки събор на Римокатолическата църква, който слага край на Папската схизма. 1605 г. – Осуетен е опит за атентат срещу Камарата на...